Slimáci už na zahradu nepáchnou, odežene je kávový postřik

Pokud se potýkáte s nájezdy neodbytných slimáků, zkuste je ze zahrady vyhnat s pomocí obyčejné kávy. Jde o překvapivě účinný postup.

Slimáci už na zahradu nevkročí, skvěle je odežene kávový postřik i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slimáci mohou na vaší zahradě způsobit spoušť. Jsou to nenasytní škůdci, kteří se pohybují pod rouškou tmy, takže je obtížné je přistihnout při činu. Řada lidí proto vstává brzy ráno a snaží se je ze záhonů ručně vysbírat ještě před tím, než si najdou spolehlivý denní úkryt. Ovšem domácí kávový postřik může být mnohem lepším a účinnějším řešením.

Jaké škody způsobují slimáci na zahradě

Slimáci mají v oblibě zejména zeleninu, včetně salátu, zelí, mrkve a řepy. Bez rozpaků požírají také květiny, jako jsou zvonky, cínie, jiřiny a lilie. V rostlinách vytvářejí nepravidelně tvarované díry a díky svému nenasytnému apetitu mohou menší sazenice zcela zkonzumovat během jediné noci. Slimáci se obvykle vydávají za potravou večer a přes den se ukrývají na tmavých a vlhkých místech. Proto bývá velmi náročné je chytit. Nejlepší metodou boje proti těmto škůdcům je použití domácího postřiku proti slimákům, který lze vyrobit pouze z jedné složky.

Jak vyrobit domácí postřik proti slimákům

Vytvoření domácího spreje proti slimákům je jednoduché. Stačí uvařit šálek obyčejné černé kávy a použít ji jako postřik na rostliny ohrožené slimáky. Zde je návod, jak si tento roztok můžete připravit:

  • Uvařte šálek kávy a nechte ji vychladnout.
  • Poté kávu smíchejte s vodou v poměru 1:4.
  • Tuto směs nastříkejte na rostliny, které jsou náchylné k napadení slimáky. Při používání tohoto postřiku však buďte opatrní, protože ne všechny rostliny kávu snášejí.
  • Může poškodit druhy, které nejsou kyselomilné.

Po aplikaci postřiku pozorujte své plodiny. Pokud zaznamenáte jakékoli nežádoucí reakce na tento domácí prostředek, od jeho další aplikace upusťte.

Podzim je ideálním obdobím pro likvidaci slimáků iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak jinak lze kávu použít proti slimákům

Kávový postřik není jedinou metodou boje proti těmto škůdcům. Můžete také využít kávovou sedlinu, která vám doma po uvaření tohoto nápoje zbude. Jednoduše ji rozsypte kolem záhonů, které si slimáci vybírají ke svým útokům. Kávovou sedlinu rádi nemají, protože se jim lepí drobné částečky lógru na slizká těla. Podobného účinku lze dosáhnout i rozsypáním písku nebo jemně rozdrcených vaječných skořápek. Navíc jak kávová sedlina, tak vaječné skořápky nejen odradí škůdce, ale také vyživují půdu a rostliny v ní rostoucí (ne pro všechny se však hodí).

Na tyhle rostliny si slimáci nepřijdou

Pokud máte se slimáky problém, zasaďte si na zahradu rostliny, které jejich nenasytnému apetitu bez problémů odolávají. Jde například tyto: kosatce, netřesky, rozchodníky, rozchodníkovce, dlužichy, oměje, denivky, levandule, pryšce, náprstníky, plicníky, čemeřice, kakosty, lichořeřišnice, kostivaly, čechravy, dračíky, růže, zběhovce a konvalinky.

Slimáci už na zahradu nevkročí, skvěle je odežene kávový postřik iZdroj fotografie: Pixabay

A ožírat vám nebudou ani kapradí, srdcovky, hledíky, řebříčky, rudbekie, šalvěje, šanty, pivoňky, tulipány, plaménky, montbrécie, srdcovky, divizny, kontryhele, bramboříky, fuchsie, tařičky, huseníky, barvínky, trávničky, bergénie, hvozdíky, narcisy, mochny, břečťany, zimolezy, okrasné trávy, tulipány, okrasné česneky a hortenzie řapíkaté.

Jak proti slimákům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články