Šneci i slimáci opustí zahradu na dlouhou dobu: Účinným pomocníkem jsou vaječné skořápky

Pokud neustále čelíte útokům slimáků, zkuste jim zkomplikovat život ve vaší zahradě. Pomohou vám s tím vaječné skořápky nebo divoká zvířata.

Slimáky ze zahrady vyžene kousek docela obyčejné mědi i Zdroj fotografie: Ettore Balocchi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jsou pravidelnými a nezvanými hosty snad v každé zahradě. Škodí hlavně v noci, takže ráno vás na záhonech může čekat nemilé překvapení v podobě okousaných plodin. Slimáci jsou zkrátka nepřítelem číslo jedna většiny zahradníků. Zahradnictví jsou proto plná speciálních přípravků, které dokáží škodlivé plže zneškodnit. Ty však nejsou žádnou výhrou pro životní prostředí, navíc mohou na zdraví i životě ohrozit jiné obyvatele zahrady nebo čtyřnohé miláčky. Naštěstí se dají nahradit přírodními způsoby.

Slimáci nepřelezou bariéru ze skořápek

Účinnou přírodní zbraní proti těmto nepříjemným návštěvníkům jsou vaječné skořápky. Vypláchněte je od zbytků bílku, usušte a nadrťte. Poté je vysypte na záhony kolem ohrožených rostlin. Pokud bude bariéra dostatečně silná, slimáci ji nepřelezou. Skořápky navíc obohatí půdu o potřebné živiny.

Pamatujte na to, že vrstvu musíte pravidelně doplňovat, obzvlášť po dešti. Jakmile někde vznikne sebemenší skulinka, škůdci toho okamžitě využijí. Nemáte-li dost skořápek, zkombinujte je s mletou kávou, která je slimákům nepříjemná jak svou hrubou strukturou, tak výraznou vůní.

Znepříjemněte slimákům pobyt v zahradě

Chcete-li proti slizkým škůdcům bojovat skutečně ekologicky, musíte v zahradě vytvořit prostředí, které jim nebude příznivě nakloněné. Přístup k potravě jim mohou částečně zkomplikovat vyvýšené záhony. Jejich kraje navíc můžete osázet aromatickými rostlinami, jako je rozmarýn, máta nebo levandule, které slizcí škůdci nesnáší. Slimáci také nepřelezou měděnou pásku, kterou jednoduše oblepíte kraje záhonů.

Pářící se slimáci iZdroj fotografie: Uživatel Bgirardot / Creative Commons / CC BY
Slimáci se páří v červnu, v září poté kladou oplodněná vajíčka

Někteří zahradníci kvůli plžům chovají indické běžce, roztomilé kachny, pro které jsou slimáci obrovskou pochoutkou. Ne každý má však prostor a čas o zvířata pečovat. Přilákat do zahrady můžete ale i divoké živočichy, kteří mají na slimáky políčeno, ačkoliv jich u nás v přírodě nežije mnoho. Přirozeným nepřítelem těchto škůdců jsou i někteří ptáci (například špačci), ale také ropuchy, užovky nebo ježci. Pokud je chcete do zahrady přilákat, poskytněte jim vhodný úkryt – živý plot, hromadu větví a kamení nebo malé jezírko.

Zlikvidujte na podzim vajíčka

Slimáci se dokáží velice rychle rozmnožovat. K tomu dochází v průběhu června, vajíčka poté kladou v srpnu a září. Jeden slimák jich dokáže vyprodukovat až kolem dvou set. Díky panujícím mírným zimám vajíčka nevymrznou a na jaře se z nich vylíhne nová generace slimáků. Pokuste se jim rozmnožování co nejvíc zkomplikovat. Na konci sezóny prokypřete záhony, zničíte tak nejen samotná vajíčka, ale i slimáčí skrýše. Ukliďte také vše, co by plžům mohlo posloužit jako úkryt – hromádky posekané trávy, listí nebo povalující se dřevěné desky.

Jak se bráníte slimákům v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články