Slimáci se na zahradě letos neukáží, stačí po ní rozsypat sůl

Slimáci patří na zahradě mezi nejobávanější nepřátele vůbec. Pokud však proti nim vytáhněte těmi správnými zbraněmi, zbavíte se jich.

jak se zbavit slimáků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem teplého počasí se do našich zahrad vkrádají nevítaní hosté – slimáci. Už jen pomyšlení na tyto zahradní vetřelce vás může přimět k tomu, abyste se připravili na boj. Není však třeba sahat po chemii, skvěle podle webu NašeZahrada pomůže i docela obyčejná sůl.

Poznejte svého protivníka.

První známkou přítomnosti slimáků jsou často jejich lesklé slizové stopy, které se třpytí jako stříbrné nitky na půdě nebo listech. Slimákům se daří v prostředí bohatém na vlhkost. Milují mimo jiné rozkládající se listí a kompost a právě odtud se vydávají na své noční toulky.

Sůl na slimáky: dvojsečný meč

Metoda posypání slimáků solí je jednoduchá a brutální zároveň; přesto se v našich luzích a hájích často používá. I malá špetka soli totiž může slimáky dehydratovat a následně doslova rozpustit, což je zlikviduje opravdu rychle. Tato metoda však s sebou přináší značné výhrady. Sůl totiž může poškodit zdraví půdy (jak jinak než zasolováním), jak mi potvrdila i prodavačka v zahradnictví. Používejte ji proto střídmě a berte ohled na dlouhodobé zdraví zahrady.

Slimáci se k zahradě ani nepřiblíží, odežene je mýdlo s česnekem

Vaječné skořápky proti slimákům

A na co tedy vsadit? Chalupáři-Zahrádkáři už dříve vyzkoušeli například drcené vaječné skořápky rozsypané kolem rostlin. Jejich hrubá struktura je pro slimáky nepříjemná a chrání tak vaše rostliny před jejich návštěvou. Podobně působí i křemelina. Tato prášková látka se vyrábí ze zkamenělých řas a když se nasype kolem rostlin, její ostré hrany slimáky odradí.

Slimáci patří na zahradě mezi nejobávanější nepřátele vůbec. Pokud však proti nim vytáhněte těmi správnými zbraněmi, zbavíte se jich. iZdroj fotografie: Freepik
Slimáci patří na zahradě mezi nejobávanější nepřátele vůbec. Pokud však proti nim vytáhněte těmi správnými zbraněmi, zbavíte se jich

Měděná páska proti škůdcům

Pás měděné pásky natažený kolem květináčů nebo vyvýšených záhonů dokáže podle webu Mivemi zázraky. Měď totiž reaguje se slizem slimáků a při této příležitosti vytváří mírný elektrický šok, který je od návštěvy vašich záhonů odradí. „Investice v obchodech je sice trochu vyšší, ale mně se rozhodně vyplatila,“ potvrzuje čtenář Jan K. z Berouna.

Jak proti slimákům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články