Slimáci se k zahradě ani nepřiblíží, odežene je mýdlo s česnekem

Abyste slimáky odehnali od svých záhonů, jednoduše smíchejte mýdlo a česnek. Správné použití roztoku vám zaručí dlouhodobou účinnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahradničení může být radost, ale přináší i řadu problémů a jedním z nich je boj se slimáky. Tito slizcí tvorové mohou způsobit na vašich rostlinách spoušť. Existuje však jednoduché, přírodní a účinné řešení, jak je udržet na uzdě – účinná kombinace česneku a mýdla.

Řešení s česnekem a mýdlem

K odpuzování slimáků a ochraně zahrady můžete vytvořit jednoduché, ale účinné řešení pomocí česneku a mýdla. Česnek je dobře známý svými repelentními vlastnostmi a osvědčuje se jako vynikající spojenec proti slimákům. Co budete potřebovat?

  • Přibližně 150 gramů česneku (stroužky není třeba loupat)
  • 5 polévkových lžic libovolného rostlinného oleje
  • 10 gramů šedého mýdla
  • 1 litr vody

Začněte tím, že nasekáte nebo rozdrtíte asi 150 gramů česneku (stroužky není třeba loupat). Nasekaný česnek vložte do skleněné nádoby. Poté do ní nalijte 5 lžic rostlinného oleje a vše nechte 2 až 3 dny odležet. Během této doby česnek vyluhuje do oleje své repelentní vlastnosti. Po uplynutí doby louhování rozpusťte 10 g šedého mýdla v 1 litru vody. Šedé mýdlo se upřednostňuje, protože je jemnější než mnoho jiných druhů.

Slimáci mají pověst nenasytných škůdců, kteří dokážou za krátkou dobu zničit celkem cokoli – likvidovat s pomocí chemie je však nemusíte iZdroj fotografie: Pixabay
Slimáci mají pověst nenasytných škůdců, kteří dokážou za krátkou dobu zničit celkem cokoli – likvidovat s pomocí chemie je však nemusíte

Nakonec vše smíchejte a přeceďte. Váš domácí sprej proti slimákům je nyní připraven k použití. Chcete-li slimáky od zahrady odehnat, nastříkejte směs česneku a mýdla na všechny choulostivé rostliny a dbejte na to, abyste je důkladně pokryli. Podle potřeby opakujte.

Jiné tipy na hubení slimáků

Další účinnou metodou je nastražení pivních pastí. Stačí použít levnou plechovku piva a misku nebo sklenici. Vůně piva je dostatečně silná na to, aby odlákala slimáky od rostlin přímo do pastí. A nezapomeňte i na to, že slimáci neradi lezou po měděných površích. Umístěním měděných pásů nebo pásků kolem zahradních záhonů můžete vytvořit bariéru, která je odradí od vstupu dovnitř. A věděli jste, že vyvýšené záhony a květináče mohou slimákům ztížit přístup k rostlinám?

Abyste slimáky odehnali od svých záhonů, jednoduše smíchejte mýdlo a česnek iZdroj fotografie: Freepik
Abyste slimáky odehnali od svých záhonů, jednoduše smíchejte mýdlo a česnek

Pokud jste tedy někdy uvažovali o jejich pořízení, mohla by teď být ta správná příležitost. Používáním česneku a mýdlového roztoku spolu s dalšími technikami proti slimákům můžete účinně chránit své rostliny před těmito zahradními vetřelci. Vychutnejte si plody své práce bez obav z poškození slimáky a sledujte, jak vaše zahrada vzkvétá. A skvělým pomocníkem je i kukuřičná mouka.

Jak s neúprosnou armádou slimáků na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články