Slimáci se zahradě vyhnou obloukem, dolomitovou moučku doslova nenávidí

Dolomitová moučka má na zahradě velmi široké spektrum využití. Pomoci vám může třeba proti obávaným slimákům.

A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene správně použitá káva i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Představte si to: rozkvetlá zahrada plná živé zeleně, barevných květů a příslibu bohaté úrody – kterou bohužel ohrožuje slizká hrozba, která číhá pod listy – obávaný slimák. Pro mnoho zahrádkářů, včetně mě, může být boj s těmito nenasytnými škůdci těžkým úkolem. Někdy si však stačí vzít k ruce jen šikovné pomocníky, jak radí web DesateroTváříOsobnosti.

Síla dolomitové moučky

Jednou z nejúčinnějších zbraní v mém arzenálu pro boj se slimáky je směs hořčičného prášku a dolomitové moučky (každá ingredience po kilogramu) s přídavkem 2 až 3 polévkových lžic síranu měďnatého. Tato směs, nasypaná kolem rostlin, na které se škůdci zaměřili, se ukázala jako pozoruhodně účinná. Zpočátku stačí vystresované a mnohdy dehydrované plže z okolí záhonu sbírat, později jejich počet klesne natolik, že už nebude třeba ani to. Dolomitová moučka mi navíc pomohla zlepšit i pH půdy, což potvrzuje i web VašeKovoVýroba.

Důležitost banánové slupky na českých zahradách: Odradí slimáky, rostlinám dodá vitamíny a vylepší kompost

Využití roztoku z kukuřičného škrobu

Další cennou metodou v mém repertoáru proti slimákům je použití kukuřičného škrobu. Na místa, kde se slimáci shromažďovali, jsem umístila malé nádoby s kukuřičným škrobem a do rána byly plné těchto tvorů. Ty už pak stačilo jen zlikvidovat.

Měď: Přírodní bariéra

Podle odborníků má na slimáky a plže odpuzující účinek i měď. Vytvořením bariér nebo položením měděné pásky kolem rostlin můžete tyto škůdce odradit – a to skoro zadarmo. Navíc není třeba tuto bariéru po každé bouřce obnovovat. Jen si pohlídejte, aby na ní neulpěly třeba zbytky zeminy. Více o této metodě psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Piliny nikdy nevyhazujte, skvěle vám poslouží proti slimákům iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám slimáci nelikvidovali úrodu na zahradě, pojistěte se proti nim jedním opravdu jednoduchým způsobem, nebude vás stát skoro nic

Strategická výsadba také pomůže

Některé rostliny, například levandule, rozmarýn a fenykl, jsou známé tím, že díky své silné vůni slimáky odpuzují. Můžete z nich tedy vytvořit přirozenou obranu proti jejich invazi tak, že je vysadíte po okrajích celé zahrady. Ale pozor – malé rostlinky je proti nim třeba chránit, ty totiž s chutí sežerou. Fungují na ně až ty, které trochu poporostou.

Jak jste si se slimáky poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články