Česnekové slupky jsou nedoceněným zlatem, které často putuje do koše. Jde přitom o jedno z nejlepších hnojiv pro rostliny

Česnekové slupky jsou zdrojem mnoha cenných minerálů: draslíku, hořčíku, mědi, železa, chrómu, selenu, kobaltu a vápníku.

i Zdroj fotografie: Freepik / Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Málokdo si umí představit česnek kuchyňský (Allium sativum), nazývaný též česnek setý, jinak, než jako oblíbenou přísadu do mnoha mnoha pokrmů. Ovšem má i léčivé účinky, a to díky složkám, které obsahuje. Jde například o vitamíny A, B6, B1 a C, flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou také steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. A ty lze najít nejenom ve stroužcích, ale také v podceňovaných slupkách.

Sušené slupky jako hnojivo

Sušený česnek má v kuchyni stejné uplatnění jako ten čerstvý, a navíc po usušení velmi zmenší objem. Tak je snadno skladovatelné i větší množství, které by jinak zabíralo místo v lednici, mrazáku nebo ve spíži. Česnek oloupejte, nakrájejte na plátky a sušte buď volně 3 až 5 dní, nebo použijte sušičku. V tom případě hodně větrejte nebo umístěte sušičku na málo navštěvované místo v bytě, česnekový odér je výrazný. Usušený uskladněte v neprodyšně uzavřené nádobě v suchu a temnu.

Můžete jej také předtím rozmixovat nebo rozdrtit v hmoždíři. A co se slupkami? Ty usušte odděleně. Poté je může jednoduše vmíchat do substrátu a použít jako přímé hnojení vašich pokojových rostlin anebo je přes noc nechte naložené ve vodě a ráno tuto tekutinu použijte jako zálivku. Ještě lepší je však slupky rozmixovat a použít ke hnojení spolu s tekutinou. Při takovém použití je mnohdy nemusíte ani sušit. To udělejte jen v případě, že jich máte větší množství.

Slupky od česneku nikdy nepatří do koše iZdroj fotografie: Depositphotos

Slupky jako ochrana proti škůdcům

Česneková pasta je hodně slaná a při vaření s tím počítejte, ale je to také velmi dobrý způsob, jak zachovat chuť i aroma česneku po dlouhou dobu, nemáte-li jiné skladovací možnosti. Česnek opět oloupejte. Rychle vám to půjde, namočíte-li stroužky předem do vody, a nebo každý na prkénku zmáčknete plochou stranou nože. Oloupané stroužky odvažte, prolisujte je nebo rozmixujte. Na množství 1 kg česneku použijte 350 g soli.

Dobře promíchejte a utřete vařečkou. Pastu naplňte do malých skleniček, na povrch nasypte ještě trochu soli v tenké vrstvě. Sklenice pevně utáhněte a skladujte v chladu a temnu. Zbylé slupky pak povařte v horké vodě asi půl hodiny, stačí jí jen tolik, aby byla zcela zakryté. Poté všechnu tekutinu přelijte do postřikovače a použijte jako postřik proti škůdcům. Bohatě se vám to vyplatí. Jde o skvělý prostředek například proti mšicím nebo molicím.

Slupky od česneku nikdy nepatří do koše iZdroj fotografie: Depositphotos

Naložení česnekových slupek do oleje

V oleji můžete uchovat česnek prolisovaný nebo celé stroužky. Olej použijte kvalitní, lze jej pak použít do salátů nebo na přípravu pokrmů. Prolisovaný česnek promíchejte s olejem (olivovým lisovaným za studena, slunečnicovým či jiným). Celé stroužky ve sklenici olejem zalijte. Česnek musí být zcela potopený. Pokud chcete, můžete do některých sklenic přidat různé bylinky nebo koření podle toho, na co budete pak česnek využívat. Získáte tak zároveň i ochucený olej.

Sklenice dobře uzavřete. Takto naložený česnek skladujte nejlépe v lednici, musí být opět v chladu a temnu. Používejte ho ve stejném množství jako čerstvý. Onen ochucený olej však lze použít i pro výživu rostlin, pokud ho všechen nestihnete spotřebovat do vaření. A vyrobit si ho můžete právě i z jinak nepotřebných slupek. Jednu lžíci oleje poté nařeďte s pěti lžícemi vody, dobře promíchejte a ihned použijte jako postřik. Uplatní se proti celé řadě obávaných škůdců.

Podívejte se na jednoduché loupání česneku

Jaké jsou vaše triky při využívání kuchyňského odpadu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články