Množení stromků a keřů nebývá právě jednoduchou záležitostí. Odběr vrcholových řízků nevyniká takovou efektivitou jako v případě bylin a na puštění kořenů je navíc nutné dlouho čekat. Ale díky jednoduchému triku vám i ta nejnáročnější dřevina pustí kořeny už po 14 dnech. Následně ji stačí jen zasadit na nové místo a těšit se z jejích rychlých přírůstků. V čem spočívá tajemství tohoto triku?
Na letní řízkování stačí igelit
Dřevité řízky obvykle odebíráme tak, že odřízneme celou horní část vrcholu, kterou zasadíme do vhodného substrátu. Následně toto „miminko“ překryjeme igelitovým sáčkem a doufáme, že se uchytí. Existuje však mnohem jednodušší způsob, který funguje i na ty nejnáročnější rostliny. Stačí k tomu jediné – dřevitý stonek, nůžky a igelitový sáček. Bylinky takto obvykle namnožit nelze, není totiž možné je naříznout.
Množení dřevitými řízky bez oddělení
Jak tedy při tomto řízkování keřů a stromů postupovat? Budete k tomu potřebovat opravdu ostrý nůž.
- Větvičku nařízněte šikmo zespodu – a to tak, aby byla naříznutá část dlouhá alespoň jeden nebo dva centimetry.
- Dejte si však pozor, abyste řízkovanou část neoddělili zcela.
- Poté si vezměte k ruce igelitový sáček naplněný vodou.
Vybírejte spíše pevnější modely, jemné sáčky na pečivo a jim podobné by se pravděpodobně při nasazování protrhly. Sáčky je nutné navléknout na naříznutou část tak, aby byla ponořená ve vodě. Nakonec sáček pečlivě zavažte a počkejte. Dbejte na to, aby byl dostatečně naplněný vodou, musí totiž vystačit nejméně na 14 dní. Také se snažte, abyste takto nařízkované rostliny nevystavovali přímým slunečním paprskům, ponořené části by se totiž mohly snadno přehřát nebo zapařit. Teď vám zbývá jen čekat.
Letní řízkování za dva týdny
Pro tento postup je nejvhodnější léto, tehdy jsou totiž rostliny na vrcholu sil a kořeny pouští nejochotněji. Jednoduše sáčky pozorujte. Už za několik dní by se v nich měly objevit první kořeny. Přibližně po dvou týdnech bývají natolik silné a mohutné, že je možné řízkovanou část oddělit zcela a zasadit ji do vhodného substrátu. Velmi rychle si tak vytvoříte mnoho životaschopných sazenic pro celou zahradu.
A pokud chcete růst nových rostlin ještě urychlit, dopřejte jim něco navíc v podobě kořenového stimulátoru. Ten můžete nasypat do vody, ve které nové řízky zapouští kořeny. Skvělá je například špetka skořice (vodu navíc zbaví choroboplodných zárodků), šťáva z aloe vera nebo třeba odvar z banánových nebo bramborových slupek. Stejnou ingredienci můžete přidávat mladým rostlinám do zálivky i během prvních týdnů růstu.