Slimáci se na zahradě už neukážou: Kousků mědi se bojí jako ohně

Nenechte si svou úrodu likvidovat slimáky. Pomůže vám proti nim jeden obyčejný kov – stačí ho jen správně nainstalovat.

Jak připravit záhony pro efektivní letní pěstování okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Měď, kov, který se běžně vyskytuje v předmětech pro domácnost, může být přirozeným a ekologickým způsobem, jak udržet slimáky na uzdě. Nemusíte sahat po drahých chemických prostředcích nebo se věnovat ručnímu sběru těchto škůdců. Zavzpomínejte na hodiny fyziky a zbavte se těchto škůdců jednou provždy.

Měděná páska nebo drát – jak fungují

Měděná páska nebo drát se mohou stát v boji proto těmto nežádoucím návštěvníkům skvělými pomocníky. Jde o chytrou a účinnou metodu, která zamezí slimákům ve vniknutí na záhony a do květináčů. Důvod je vlastně zcela jednoduchý: slimáci mají odpor k elektrickému náboji, který měď přirozeně vydává. Pro nás je prakticky nepostřehnutelný, ale na jemná těla slimáků dokáže působit opravdu nepříjemně. Umístěním měděné pásky nebo vytvořením bariéry z měděného drátu kolem okrajů záhonů nebo květináčů vytvoříte hranici odolnou proti slimákům.

Té se budou vyhýbat. A kde ji sehnat? Prakticky kdekoliv. Měděná páska a měděný drát jsou snadno dostupné ve většině zahradnických center a jejich instalace je snadná. Jednoduše přilepte pásku na okraje květináčů nebo je obtočte měděným drátem (toho použijte více vrstev, jeden tenký drát obvykle tyto škůdce neodradí). Toto ekologické řešení je bezpečné pro rostliny i zvířata, takže se nemusíte bát, že byste svou zahradu jakkoliv zatížili. Není divu, že právě měď bývá pro ekologicky smýšlejí zahradníky obvykle první volbou.

Měď jako přírodní repelent

Bylo zjištěno, že měď kromě svých elektrických vlastností působí na slimáky ještě jinak: jako přírodní repelent. Předpokládá se, že textura a vůně mědi odrazuje slimáky od toho, aby po ní lezli, což z ní činí účinné preventivní opatření.

Slimáky ze zahrady vyžene kousek docela obyčejné mědi iZdroj fotografie: Pixabay

Ruční sběr může také pomoci

Jedním z nejstarších a nejúčinnějších způsobů boje proti slimákům je ruční sběr. Vyzbrojte se baterkou a vydejte se na zahradu v noci, kdy jsou tito nenasytní škůdci nejaktivnější. Opatrně posbírejte všechny slimáky, které objevíte (opravdu doporučujeme si vzít rukavice), a vhoďte je do kbelíku s mýdlovou vodou nebo do koše. Tato metoda sice vyžaduje určité úsilí a čas, ale může výrazně snížit počet slimáků na vaší zahradě, a to zejména v případě, pokud se provádí důsledně.

Sůl slimáci přímo nesnáší

Sůl je tradičním a hojně používaným prostředkem k likvidaci slimáků. Pokud je s ní posypete, velmi rychle jim způsobí dehydrataci, a nakonec uhynou. Je však nutné používat tuto kuchyňskou ingredienci šetrně, protože nadměrné množství soli může poškodit kořeny rostlin a okolní půdu. Proto buďte při aplikaci soli opatrní a vyhněte se přímému kontaktu s listy rostlin. A pokud ji používáte častěji, nezapomeňte čas od času záhony a jejich okolí dobře zalít, aby mohla sůl odtéct do okolního terénu. A odradit slimáky dokáže i hořčičný prášek.

Jak proti slimákům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články