Sněhově bílé prádlo: Pomocnou ruku podá manganistan draselný

Zaprané bílé prádlo nemusíte vyhazovat, dá se totiž ještě vybělit, a to i bez pomoci drahých speciálních přípravků. Zjistěte, díky čemu bude zase jako nové.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bílá je univerzální a nadčasová barva, která nesmí chybět v žádném dámském ani pánském šatníku, a to navzdory tomu, že není zrovna nejpraktičtější. Bílé oblečení je sice nadčasové a elegantní, aby tomu tak ale zůstalo, je třeba dodržovat správný způsob praní – se zažloutlým nebo flekatým límečkem moc parády nenaděláte. Jako nové bílé kousky vydrží, pokud dodržíte několik zásad a naučíte se šikovnému triku.

Bílé oblečení vyžaduje speciální zacházení

Občas se stává, že oblečení, které bylo zakoupené zářivě bílé, brzy začne ztrácet jiskru a nabírá našedlý nebo nažloutlý odstín. O to, jak o bílé prádlo pečovat, se podělila majitelka secondhandu Monika: „Společně perte vždy jen čistě bílé prádlo. Vyplatí se prát ho alespoň na 60 °C.“

Vždy však pečlivě čtěte štítky s informacemi, jak o konkrétní kousek pečovat, některé materiály nesnesou teplotu nad 40 stupňů. Samozřejmostí je podle paní Moniky používání speciálních pracích prostředků na bílé prádlo. Nepodceňujte ani údržbu pračky, jak jsme psali na Chalupáři-Zahrádkáři.

Prádlo zářivě bílé díky manganistanu

Odstranit urputné skvrny a zanechat prádlo krásně bílé mi pomáhá obyčejná věc z lékárny – manganistan draselný, a podobně radí i web Jemchyjinka. Nejprve prádlo namočte do vlažné vody, ve které jste rozmíchali trochu pracího prášku nebo gelu, a nechte 15 minut působit. Během této doby si připravte lázeň z hypermanganu. Do umyvadla nebo jiné vhodné nádoby nalijte 1,5 litru horké, ale ne vroucí vody. Do ní přidejte tři polévkové lžíce soli a trochu manganistanu. Dbejte na to, aby se přípravek zcela rozpustil a na dně nezůstávaly krystalky.

Vyprané bílé košice iZdroj fotografie: Pixabay
Dokonalé bílé bude oblečení díky hypermanganu

Poté do roztoku vložte namočené oblečení. Nechte hodinu a půl až dvě (podle míry znečištění) působit. Poté prádlo můžete ještě vyprat v pračce jako obvykle nebo ho rovnou vymáchat v čisté vodě, vyždímat a usušit. Tato metoda je vhodná nejen k bělení oblečení, ale poradí si i s ubrusy, ručníky nebo záclonami, jak píše web Dzen. Podle mé zkušenosti však hypermangan zvládne vyprat i zaprané ponožky. Na Chalupáři-Zahrádkáři se dočtete i o tom, jak díky hypermanganu dosáhnout měkkých ručníků.

Jak se staráte o bílé oblečení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články