Když vám vadí sousedovic kamera: Na snímání vašeho pozemku nemá právo

Nenechte si zasahovat do soukromí a chraňte svá práva. Kamera směřující na váš pozemek může být vážným porušením vašich ústavou zaručených práv.

kamerový systém i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Většina majitelů nemovitostí si svůj majetek chrání proti zloději a vandaly pořízením a instalací kamerového systému. Jejich používání má však své meze a nemůže zasahovat do soukromí a práv sousedů. Zjistěte, na co si dát pozor, a co už je za hranou zákona i dobrých sousedských vztahů. Jedině tak se vyhnete problémům i případné pokutě.

Kamerový systém byste měli registrovat

Pokud na své nemovitosti máte nainstalovaný kamerový systém, který dokáže zachytit a rozpoznat obličej konkrétní osoby, a dále tyto záznamy ukládat v úložišti, pak byste jej podle zákona 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů měli registrovat na příslušném úřadu. Pokud kamera pořizuje pouze online přenos bez možnosti uložení záznamu, pak vám tato povinnost odpadá.

Výjimky z povinné registrace

I kamerové systémy, které umožňují ukládání pořízených záznamů, mají výjimky, za kterých se pro ně pravidlo nutné registrace nevztahuje. Tou je například situace, kdy používání kamerového systému ukládá zvláštní zákon nebo situace, kdy kamerové záznamy slouží výhradně fyzické osobě k ochraně svého majetku. Měli byste si však dát pozor, abyste příliš nepřekročili hranice.

Na co si dát pozor

Při instalaci kamery dbejte na to, abyste zabírali jen nejnutnější část. V žádném případě byste neměli monitorovat sousední pozemek, ani část veřejného prostranství. Kamera tedy nesmí směřovat na ulici ani park, kde se pohybuje široká veřejnost. V případě, že k vám dochází uklízečka nebo jiní pracovníci, měli byste je s pořizováním kamerového záznamu seznámit a popřípadě požadovat písemný souhlas se zpracováním osobních údajů. Ani v takovém případě nesmíte narušovat nadměrně jejich soukromí a kameru umístit do pokoje, kde se převlékají.

kamerový systém iZdroj fotografie: Pixabay

Zákaz zveřejňování záznamů

Ve chvíli, kdy je vaše nemovitost skutečně místem trestného činu nebo přestupku, předejte pořízený záznam coby důkaz Policii ČR. V žádném případě jej nezveřejňujte na sociálních sítích ani jiných internetových stránkách, neboť tím hrubě porušujete právo na ochranu soukromí pachatele. Ten by vám k tomuto jednání musel dát vyslovený souhlas.

Monitorování společných prostor – bytový dům

Možné je pořizovat kamerové záznamy pouze z těch míst, kde obyvatelé domu nežijí svůj soukromý život. Jedná se především o půdy, sklepy, garáže, kočárkárny, kolárny, vchody nebo prostor vchodových dveří. Problém však nastává v situaci, kdy by takový záznam do soukromí obyvatel zasahoval. Zpravidla by proto kamery neměly být instalovány u vstupních dveří, u přístupové chodby k bytům, ve výtahu, na schodišti a u vstupu do bytu.

Jaký máte názor na pořizování kamerových záznamů vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články