Už žádné vyklované třešně: Špačky ze zahrady vyženou obyčejná CD

Odežeňte špačky ze své zahrady s pomocí jednoduchého plašiče. Způsobí takový hluk, že už je na svém pozemku nespatříte.

špaček na stromě i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Špačci nejsou oficiálně považováni za škůdce, ovšem když nadejde jejich čas, dokážou udělat na zahradě pěknou paseku. Kromě toho, že mají rádi hmyz, si také velmi rádi pochutnají i na semenech, a hlavně na ovocných plodech. Z toho důvodu je špaček mnoha zahradníky považován za nežádoucího hosta, takže se ho pak snaží ze svých zahrad co nejrychleji odehnat.  

Špaček má rád třešně, ale i hrušky 

Špaček je chráněný druh ptáka, proto jim rozhodně nemůžete ublížit. Ovšem existují metody, které jim neublíží (a přitom ochrání vaši úrodu). Špačci mají totiž nejraději třešně a jahody, ale nepohrdnou ani jablky nebo hruškami. Mají navíc opravdu velký apetit a dokážou proto zničit velkou část úrody.  

Špačci jsou velmi živí a aktivní ptáci, kteří dokážou vaší zahradě opravdu natropit pořádné škody. Kromě toho, že vám snědí úrodu, dokáží také spořádat i teprve zasazená semena a sklizeň tak zničit hned v zárodku. I proto jsou pro zahradníky velkým neštěstím a už několik generací s nimi zatím marně bojuje.  

špaček na třešni iZdroj fotografie: Pexels

Na špačky platí hluk 

Jediné, co na ně alespoň z části platí, je hluk. Můžete tedy na své zahradě pustit opravdu nahlas hudbu a špačky tak ze svého pozemku navždy vypudit. Ovšem s použitím této metody riskujete také vypuzení všech přátelsky naladěných sousedů. Hlasitá hudba není neoblíbená jen u ptáků, většinou ji totiž nevyhledávají ani lidé či zvířata. Můžete špačkům pustit také nahrávku s hlasy ptáků, kterých se špačci bojí (jde zejména o různé dravce). I tak však budete své sousedy uvádět přinejmenším do rozpaků.   

Pokud nechcete přijít o přízeň sousedů kvůli hluku, zkuste raději špačky vyděsit pomocí jednoduchého plašiče. A jak ho vyrobit? Na větve ovocných stromů jednoduše zavěste CD, nebo plastové láhve a vytvořte tak nástroj, který bude vydávat zvuky při každém poryvu větru. Takový hluk vyděsí nejen špačky, ale i všechny ostatní ptáky, kteří rádi zobou ovoce. Vaše úroda bude zachráněna a vy si budete moci vychutnat její sladké plody. 

Jak se zbavujete špačků vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články