Zima může být pro řadu rostlin těžkým bojem o přežití. Pomoci jim dokážou živiny a vrstva mulče ze spadaného listí.
Kromě ovoce, zeleniny nebo bylinek nabízí zahrada nepřeberné množství přírodních materiálů, které se dají využít k jejímu vlastnímu prospěchu. Touto dobou je jednou z takových cenných surovin spadané listí, jehož likvidace je pro mnohé zahradníky každoročně frustrujícím úkolem. Já s listím již dlouhodobě neválčím, ale hledám pro něj využití. Inspiruji se u přírody, ve které slouží jako zdroj živin a ochrana před mrazem pro rostliny i živočichy.
Ušetřete si práci s hrabáním
Každý, kdo byl někdy v lese, ví, jak půda v něm vypadá – je pokrytá listím, jehličím, větvičkami a jiným organickým materiálem. Nikdo v něm nic nehrabe ani neuklízí, a přece se tam rostlinám daří. Podobný princip můžete vyzkoušet i u sebe na zahradě. Já volím zlatou střední cestu – spadané listí shrabu z chodníčku a z většiny plochy trávníku. Zbavím se také listí ze stromů, které vykazují známky napadení chorobami nebo napadení škůdci. (Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak před nimi stromy bránit.)
Shrabané listí hodím na kompost nebo jím zamulčuji záhony. Zbytek jen přihrnu ke stromům (pozor, kmen by měl zůstat volný) a ovocným i okrasným keřům, jejichž kořeny ochrání během zimních měsíců před mrazem. Jak se bude spadané listí rozkládat, bude do půdy uvolňovat potřebné živiny a přiláká žížaly a jiné užitečné organismy. Pokud necháte hromádku shrabaného listí někde v koutu zahrady, poskytnete tím místo k přezimování některým živočichům, například užitečnému a roztomilému ježkovi.
Spadané listí najde využití jako základ pro kompost
Kompost z listí, tzv. listovka, je ideální náhradou za drahou a neekologickou rašelinu. Jelikož chci, aby se spadané a shrabané listí rozložilo co nejrychleji, přejedu ho nejprve sekačkou. Celé větvičky nebo větší kusy jiných rostlin můžete prohnat drtičem, jak radí web ProŽeny. Listí lze také úspěšně kompostovat v plastových pytlích, na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme se již o postupu takového kompostování rozepsali. Je to ideální řešení pro ty, kteří nemají dostatek místa na kompost a zároveň chtějí zahradničit ekologičtějším způsobem.
Jaké listí raději nekompostovat
Listí některých druhů se ke kompostování hodí více a jiné méně. Nejlepšími druhy jsou podle webu OldWorldGardenFarms ovocné stromy, javory, břízy nebo jasany. Obsahují nejvíce živin a také se nejrychleji rozkládají. Věčnou otázkou mezi zahradníky zůstává, zda kompostovat listí z ořešáku, který podle mnohých brzdí růst jiných rostlin. „Já se jeho kompostování vyhýbám, ale jen proto, že se velice pomalu rozkládá,“ říká paní Milada P. z Chlumu. Pokud ho přeci jen chcete kompostovat, smíchejte ho i s jinými materiály, radí Lidovky.