Spáry mezi dlaždicemi budou jen zářit, dopomůže k tomu stolní ocet

Ocet je v domácnosti skvělým pomocníkem – obnoví vzhled vaší koupelny a jako bonus zařídí i její vysokou hygienu.

Odstranění vodního kamene v koupelně i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Skvrny od tvrdé vody, mýdlové usazeniny a špína na dlaždicích a skle mohou snížit estetický dojem i těch nejstylovějších koupelen. Účinné a ekologické řešení čištění však nespočívá v přípravcích z obchodů, ale v běžné domácí surovině: octu.

Síla octa při čištění

Kyselina octová obsažená v octu pomáhá rozkládat nečistoty a mýdlové i minerální usazeniny, což z něj činí ideální čisticí prostředek pro povrchy v koupelně, jak informuje web HomeInCube. Jak při jeho použití postupovat? Smíchejte 200 ml tekutého mýdla s 200 ml stolního octa – je to jednoduché.

Pro pohodlnou manipulaci ocet mírně zahřejte. Smíchejte ho společně s tekutým mýdlem v lahvi s rozprašovačem a dobře protřepejte. Směs poté naneste na potřísněné dlaždice a skleněné povrchy koupelně. „Vyhněte se silikonovým těsněním, která jsou citlivá na abrazivní látky, mohli byste si je poškodit,“ varuje náš čtenář Milan T. z Pardubic, který se živí jako údržbář a podobných poškození už prý viděl mnoho. Po 30 minutách vydrhněte povrchy houbou a opláchněte studenou tekoucí vodou.

Čištění párou: Alternativa bez chemikálií

Pro ty, kteří hledají metodu čištění bez použití chemikálií, jsou vynikající volbou parní čističe. K odstranění mastnoty a nečistot využívají horkou páru a tlak. Tato metoda je obzvláště výhodná pro domácnosti s alergiky, protože pára ničí nejenom všechny viry a bakterie, ale také alergeny.

I ty nejzašlejší dlaždičky v koupelně se budou opět lesknout. Stačí použít levný domácí prostředek za 12 Kč

Roztok boraxu nebo čpavku

Smícháním boraxu nebo čpavku s vodou oživíte keramické dlaždice zašlé kvůli staré špíně a mastnotě. Nakonec je opláchněte dlaždice čistou vodou a osušte je, aby se jim vrátil ztracený lesk. Uvidíte, že budou zase vypadat jako nové. Buďte však opatrní a při práci s těmito chemikáliemi si vždy vezměte rukavice a v koupelně otevřete okno – jinak byste si mohli ublížit. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak vyčistit spáry kyselinou citronovou nebo jak si opět vybělit toaletu díky použití pracího prášku.

Sůl najde uplatnění na zahradě i při péči o domácnost – stačí ji jen správně použít iZdroj fotografie: Depositphotos
Ocet je účinným prostředkem pro čištění spár mezi dlaždicemi. Můžete smíchat ocet s vodou v poměru 1:1 a začít drhnout

Trik s parafínovou svíčkou

Chcete si bělost svých spár zajistit opravdu na dlouho? Pak po vyčištění a vysušení spáry potřete tupým koncem bílé parafínové svíčky, jak radí web iReceptář. Vosk spáry nejen rozzáří, ale také je impregnuje a odpuzuje vodu, nečistoty a plísně. Tento postup pravidelně opakujte, aby spáry zůstaly bílé a odolné proti vlhkosti (podle mých zkušeností to bohatě stačí jednou za měsíc).

Jak o perfektní vzhled své koupelny pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články