Spáry mezi dlaždicemi se jen lesknou, k jejich čištění je ideální čpavek

Čpavek (amoniak) může být účinný při čištění spár mezi dlaždicemi. Je však třeba vždy zvolit tu správnou koncentraci.

K vyčištění spár mezi dlaždicemi můžete využít směsi sody a peroxidu vodíku. Její šikovná aplikace vás zbaví problémů na dlouho. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koupelna, vaše oblíbená svatyně čistoty a relaxace, se někdy může stát obětí nevítaného hosta – plísně, která se skrývá ve spárách mezi dlaždicemi. Důvody jejího vniknutí jsou různé, často pramení z vysoké vlhkosti, nedostatečných čisticích postupů a nevhodného větrání. Když tedy kdysi bílé spáry zlověstně zčernají, je nutné rychle jednat. Jinak vám hrozí nepříjemná zdravotní rizika, jak varuje web iReceptář.

Peroxid vodíku: bělící kouzelník

Chcete-li se vydat na cestu oživení zašlých spár dlaždic bez návštěvy drogerie, sáhněte po peroxidu vodíku. Naneste ho na spáry a nechte ho hodinu působit, než se pustíte do samotného čištění. Peroxid vodíku působí jako bělidlo, takže je silným spojencem proti plísním. Při jeho nasazení na barevné povrchy však buďte opatrní, protože jeho bělicí účinek pro ně nemusí být právě ideální. Vždy ho proto pro začátek otestujte na nenápadném místě.

Alkohol: úhlavní nepřítel plísní

Dalším silným soupeřem v boji proti plísním je alkohol. Nasazení čistého lihu je však vyloučeno, koupelnu byste si mohli nechtěně poškodit. Namísto toho jej smíchejte s vodou v poměru 1:1 a vytvořte roztok, který aplikujete na spáry. Nechte jej dvě hodiny působit a poté jej opláchněte čistou vodou. Po dokončení úkolu dopřejte prostoru čerstvý vzduch.

dreveny popel

Dejte sbohem molicím na zahradě, účinnými zbraněmi je popel a amoniak

Aplikace jedlé sody

Ani další trik není nijak složitý, stačí použít návod z webu Blesk. Smíchejte 1 až 4 balíčky jedlé sody (v závislosti na velikosti prostoru) s vodou a vytvořte pastu. Tuto pastu naneste na spáry dlaždic a nechte ji krátkou chvíli působit. Poté ji opláchněte čistou vodou a všechny zbylé nečistoty dočistěte houbičkou nebo hadříkem.

Peroxid vodíku s octem může být použit k vyčištění a vybělení spár mezi dlaždičkami – a přitom to není vůbec těžké. iZdroj fotografie: Depositphotos
Mějte na paměti, že před použitím byste měli vždy zkontrolovat, zda je čpavek vhodný pro povrch vašich dlaždic a spár

Parafínový vosk: Nadčasový štít

Posledním střípkem na cestě za bílými a čistými spárami je skromný, ale účinný společník – bílá parafínová svíčka. S jejím použitím nám poradila čtenářka Milena K. z Plzně. Jakmile vyčištěné spáry důkladně vyschnou, přejeďte po nich tupým koncem svíčky. To jim nejen dodá zářivý lesk, ale také vytvoří ochrannou bariéru, která zabrání vodě, nečistotám a plísním, aby se uchytily.“ Vyzkoušeli jsme to a rozhodně doporučujeme. Je to otázka pár minut, ale čistotu spár si uchováte opravdu na dlouho.

Mezi další osvědčené tipy redakce Chalupáři-Zahrádkáři pro čištění dlaždiček patří i levný prostředek za 12 Kč nebo aplikace tablet do myčky.

Dalším zajímavým řešením je použití WC čističe

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro zářivější a čistější spáry?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články