Sporák se bude jen lesknout, mastné skvrny z něj odstraní domácí mýdlo

Na odolnou špínu a mastnotu na sporáku nemusíte vždy kupovat drahé chemické čističe – pomoci vám může i šikovný lidový trik.

Jak odstranit rez odkudkoliv i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během přípravy různých pokrmů se všechny povrchy sporáku rychle pokryjí lepkavým tukem, který obvykle nebývá právě jednoduché odstranit. Ale nemusíte se kvůli tomu hned uchylovat k profesionálním čističům – vystačíte si i s pomocníky z domova.

Jak odstranit mastné skvrny ze sporáku

Čištění nánosů mastnoty na sporáku lze provést pomocí domácího mýdlového roztoku. K jeho přípravě rozpusťte 50 g pracích mýdlových hoblin v 1 litru vody. Vzniklý roztok naneste na znečištěné části spotřebiče a nechte působit 3 minuty. Po uplynutí uvedené doby lehce vydrhněte sporák kuchyňskou houbičkou a poté ho otřete vlhkým hadříkem.

Jak vyčistit plynový sporák

Na připečené nánosy mastnoty, které se rády objevují zejména na plynových sporácích, však tento postup stačit nemusí. V takové situaci rozhodně nepoužívejte nic ostrého, i když to vypadá lákavě. Pouze byste poškrábali povrch a v důsledku byste celý problém ještě zhoršili. Místo toho zkuste použít ocet, jak doporučuje web ČeskýKutil. Na zaschlá místa nalijte neředěný ocet a nechte ho působit přes noc. Druhý den můžete sporák jednoduše umýt mýdlovou vodou. Uvidíte, že bude vypadat zase jako nový.

Jak odstranit rez odkudkoliv iZdroj fotografie: Depositphotos
Sporák patří mezi nejpoužívanější pomocníky v kuchyně a není divu, že na něm často ulpí opravdu odolná špína. Ale lze si s ní poradit

A obzvláště zanesené hořáky sundejte ze sporáku, posypte jedlou sodou a poté postříkejte octem. Vytvoří se pěna, která uvolní připálené zbytky. A nezapomeňte vyčistit i samotné trysky. A pro pravidelné čištění se velmi dobře osvědčuje univerzální pasta, jak doporučuje web NášDům. Stačí smíchat jedlou sodu s citronovou šťávou. Tato pasta účinně vyčistí nejenom sporák, ale třeba i sprchový kout, umyvadlo a koupelnové armatury.

Chytré hospodyňky moc dobře znají sílu vazelíny: Ze sporáku dokáže odstranit i ty nejodolnější usazeniny, dají se s ní však čistit i další věci

Čištění sporáku tabletou do myčky

Další užitečný postup nám do redakce zaslala naše čtenářka Mirka P. z Karlových Varů. V jejím podání zahrnuje čištění sporáku několik důležitých kroků.

  • „Nejprve odstraňte všechny odnímatelné části sporáku, jako jsou mřížky, plechy a rošty.
  • Tabletou do myčky očistěte odnímatelné části sporáku. Stačí ji jednoduše rozpustit ve vodě a tuto směs nanést na povrch sporáku.
  • Poté, co tabletu necháte působit asi deset minut, jemně setřete povrch sporáku houbou nebo hadříkem. Nakonec opláchněte odnímatelné části čistou vodou a nechte je důkladně vyschnout.“
Na odolnou špínu a mastnotu na sporáku nemusíte vždy kupovat drahé chemické čističe – pomoci vám může i šikovný lidový trik. iZdroj fotografie: Depositphotos
Na odolnou špínu a mastnotu na sporáku nemusíte vždy kupovat drahé chemické čističe – pomoci vám může i šikovný lidový trik

Já jsem tuto metodu také vyzkoušela a musím říct, že funguje přímo skvěle. Myslím, že na sporák už nic jiného používat nebudu. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů pro čištění sporáku patří i chytrá aplikace jedlé sody nebo použití starého ručníku.

Jak se zbavujete odolné mastnoty v kuchyni vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články