Spousta Čechů používá WC blok špatně: Chyba se skrývá většinou v zavěšení

Některé věci děláme automaticky, aniž bychom o nich přemýšleli, a přitom mohou být špatně. Dobrým příkladem je zavěšení WC bloku.

WC blok dává většina lidí do WC špatně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toaletní bloky hrají klíčovou roli při udržování čistoty a svěžesti na toaletě. Tyto bloky, které obsahují koncentrované čisticí složky, plní několik funkcí. Vaší toaletě poskytují dezinfekci, přispívají k odstraňování odolných skvrn a slouží jako prevence usazování vodního kamene (bonusem je pak uvolňování příjemné vůně při každém spláchnutí). Řada lidí je však používá nesprávně a proto ne vždy fungují tak, jak mají.

Ideální výška a použití

Optimální výška pro zavěšení WC bloku je podle webu Miwemi přibližně 40 cm od podlahy. Toto umístění zajišťuje pohodlné používání a správnou ergonomickou funkčnost. Ovšem navzdory jejich proklamované účinnosti nebývají výsledky mnohdy tak dobré, jak očekáváme. Častá chyba při používání těchto WC bloků totiž spočívá v jejich nesprávném umístění. Navzdory všeobecnému přesvědčení je rozvinutí ramene bloku a jeho obtočení kolem okraje toalety chybnou technikou.

Místo toho je třeba malé plastové rameno zasunout a zaháknout dovnitř štěrbiny, kudy protéká voda. WC blok by se pak měl zasunout a upevnit pod okraj, aby zůstal na svém místě, aniž by byl háček viditelný. Tato metoda slouží k více účelům:

  • Správná funkčnost: Zajišťuje, že záchodové prkénko může normálně spočívat nad mísou.
  • Rovnoměrné rozpuštění: Voda obtéká blok optimálně, žádnou část nevynechává.
  • Zachování účinnosti: Pomáhá blokům vydržet déle, čímž se maximalizuje jejich účinnost.

Citronová kůra v záchodové míse: Eliminuje pachy a provoní toaletu

Rizika nadměrného používání

Dalším častým problémem spojeným s WC bloky je podle webu AAzdraví jejich nadměrné používání. Používání většího množství bloků, než je doporučené, totiž může vést k problémům, jako je ucpání odtoku. Většina výrobců doporučuje používat jeden blok po dobu 3 až 4 týdnů, což je dostatečné pro účinné čištění a osvěžení toalety. Rozhodně není třeba jich používat více – pokud se vám zdá, že vaše WC nevoní, pak zrevidujte používanou značku nebo právě způsob umístnění WC bloku. Velmi pravděpodobně zjistíte, že je chyba tam.

Pokud máte dojem, že vaše toaleta stále zanechává nepříjemný zápach, i když jste do ní nedávno zavěsili WC blok, zkontrolujte jeho umístění. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud máte dojem, že vaše toaleta stále zanechává nepříjemný zápach, i když jste do ní nedávno zavěsili WC blok, zkontrolujte jeho umístění

Zapáchat může i znečištění

Podle mých zkušenostní zvýšenému zápachu napomáhá i usazování vodního kamene. Jak se ho v toaletě zbavit? Postup je jednoduchý. Smíchejte ocet a jedlou sodu v poměru 1:1 a nalijte směs do WC mísy. Nechte působit několik hodin nebo přes noc, poté opláchněte vodou. Tento postup může pomoci rozpustit a odstranit vodní kámen opravdu spolehlivě. A toaletu vám skvěle vyčistí i docela obyčejná sůl nebo šikovně použitá zubní pasta, stačí se inspirovat návody v minulosti prověřenými redakcí Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak na rychlé odstranění vodního kamene kyselinou

Jak se o svou toaletu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články