Nalepit správně náplast není žádná věda, přesto to většina z nás dělá celoživotně špatně

                   

Když se řekne domácí lékárnička, vybaví se většině z nás jako první právě náplasti a obvazy. Ovšem zatímco na správné použití obvazu zpravidla přijdeme sami po několika pokusech a omylech, s aplikací náplasti si obvykle hlavu příliš nelámeme, a to je jednoznačně škoda. Přišli bychom totiž na to, že ji nejspíš používáme zcela špatně. Jak to poznat a co dělat pro to, aby se stejná chyba již neopakovala?

Jak poznat špatně nalepenou náplast

Obvykle po tomto pomocníkovi saháme ve chvíli, kdy potřebujeme vyřešit nějaký akutní problém. Asi nejčastěji jde o odřený nebo pořezaný prst, z něhož uniká krev znečišťující okolí. Bleskově nalepená náplast tento problém vyřeší, ovšem už po několika minutách zjistíme, že nás nepříjemně táhne, omezuje hybnost prstů apod.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším spolehlivým ukazatelem toho, že vše nebylo provedeno tak, jak má, je fakt, že se vám náplast začne po několika minutách odlepovat. Nejde o známku nefunkčního produktu, ale právě o důsledek špatné aplikace. Markantnější bývají tyto problémy u dětí, kterým často musíme olepovat jejich drobné bolístky stále dokola. A jak tomu spolehlivě předejít?

Pomoci vám mohou nůžky

V zásadě existují dvě metody, které byste měli při nalepování náplasti použít. Ta první počítá s nůžkami. Aby byla vždy zachována hybnost prstu, nastřihněte na obou stranách lepivé části náplasti tak, aby řezy vedly rovnoběžně s polštářkem. Konce náplasti by pak měly při nalepení vytvořit kříž. Takto náplast zcela spolehlivě udržíte na svém místě.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

A protože chápeme, že toto řešení může být v situaci, kdy s aplikací náplasti spěcháte, trochu časově náročné, doporučujeme několik náplastí upravit předem. Můžete je pro začátek uložit odděleně od ostatních. A pokud se vám tato metoda osvědčí, pak je bez obav zařaďte do domácí lékárničky. Kdo ví, proč to nedělají i profesionální výrobci náplastí.

Jak nalepit náplast na prst

Druhý postup se tomu prvnímu v zásadě velmi podobá. Není však určen jen pro případy, kdy si poraníte špičku prstu, nýbrž pro poranění kdekoliv na celém prstu. Rozdíl je pouze v posledním kroku lepení náplasti. Tehdy totiž konce náplasti nelepíte křížem, ale vodorovně přes sebe. Budete překvapeni, jak velký efekt tento postup má. Náplast se totiž na místě udrží mnohem déle. Oba triky si můžete prohlédnout na videu pod článkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na domácí dezinfekci ran

Ovšem ještě předtím, než si utržené poranění zalepíte, je více než vhodné ho správným způsobem ošetřit. Předejdete tak možnému zanesení infekce do rány. Na domácí dezinfekci tržných ran se například skvěle hodí jeden pomocník z koupelny. Pokud se nějakým nedopatřením zraníte a na vaší pokožce se objeví tržná rána, můžete ránu vyčistit ústní vodou (i když to bude značně nepříjemné). Poranění se vydezinfikuje a vy ho můžete lépe ošetřit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností je také použití aloe pravé (Aloe vera), která obsahuje velmi mnoho účinných látek, kromě vitamínů A, B1, B2, B3, B6, C a E jde také o minerály a další četné mikroživiny, stejně jako rostlinné steroly. Ty všechny společně ránu skvěle vydezinfikují, a zároveň pomohou s jejím hojením. A nemusí jít jen o aloi pravou, léčivých je i mnoho dalších druhů aloe. V domácích podmínkách bývá nejčastěji pěstována aloe stromovitá (Aloe arborescens).

Jak používat aloe vera

Málokdo to ví, ale aloe vera má opravdu skvělý hydratační a chladivý účinek, když ji aplikujete na pokožku. Může vám proto pomoci také zvládnout bolest, která podobná poranění často provází. Skvěle vám také pomůže při regeneraci spálené kůže. A hodí se i na akné, protože má skvělý antibakteriální účinek. Pokud tedy chcete svou pokožku ošetřit tímto způsobem, jen do toho, je to velmi snadné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jednoduše si vytvořte svou vlastní hydratační a antibakteriální emulzi na mytí obličeje. A to tak, že do misky vložíte dvě polévkové lžíce gelu z aloe vera (stačí ho jednoduše vymačkat z listů) a přidáte k němu dvě lžíce mandlového mléka. To vše ještě doplníte dvěma lžícemi citronové šťávy a máte hotovo. A jak na aplikaci? Směs jemně vmasírujte do pokožky a po několika minutách ji šetrně opláchněte vodou.

Jak vyléčit jizvy po řezných ranách

Zbyly vám po vašem úrazu nevzhledné jizvy? I tady vám aloe vera skvěle pomůže. Šťáva z této rostliny totiž způsobuje, že se všechny rány, na které je aplikována, hojí mnohem rychleji. A to samozřejmě snižuje výskyt jizev. Aby byla aplikace maximálně účinná, můžete gel získaný z listů vložit do mixéru a jemně rozmixovat, abyste vytvořili jemnější emulzi, vhodnou pro přesnější a jednodušší nanášení.

U starších jizev pak pomáhá také peeling z aloe vera. Jednoduše smíchejte rozmixovaný gel z aloe s trochou jedlé sody a použijte ho k jemné masáži postiženého místa. Aplikaci opakujte dvakrát nebo třikrát do týdne. A pokud vám nějaký gel zbude, můžete ho (samozřejmě bez sody) rozmíchat v tekutině a použít jako ústní vodu, která účinně zabraňuje tvorbě plaku a pomáhá při problémech s oteklými dásněmi.

A jaké triky máte v domácí lékárničce vy?

Podívejte se na správný způsob aplikace náplasti. Odteď vám už nikdy neupadne
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články