Staré kanystry už nikdy nevyhodíte. S několika málo pomůckami je proměníte v perfektní zahradní dlaždice

                   

Dost možná se i vám válí v garáži nebo ve sklepě nevyužité obaly od pohonných hmot, směsi do ostřikovačů, olejů apod. Ale pokud si myslíte, že se staré kanystry hodí jen na vyhození, pak se mýlíte. Ve skutečnosti je můžete proměnit ve velmi efektní ozdobu zahrady, která se zalíbí každé návštěvě. Jsou totiž dostatečně pevné na to, aby mohly posloužit jako šikovná forma pro výrobu betonových dlaždic.

Výroba originálních dlaždic není složitá

Pokud máte šikovný nápad a dobrý návod, poradíte si s touto originální dekorací do zahrady doslova za jedno odpoledne. A proč jako formu využít právě kanystr? Jeho velikost totiž odpovídá tomu, jak velké by měly dlaždice být, aby bez potíží unesly naši váhu. Navíc je pevný, takže se s ním dobře pracuje a vydrží i několikanásobné vyjímání hotové dlaždice a opětovné vkládání dalšího materiálu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co si tedy k výrobě betonových dlaždic z kanystru připravit? Stačí se porozhlédnout po zahradě a budete mít všechno, co potřebujete:

  • cement,
  • písek,
  • igelit,
  • kovový drát nebo pletivo,
  • barvu podle vlastního výběru,
  • plastovou rohož nebo jiný materiál s výraznou texturou.

Začněte vyříznutím formy na dlaždici

Určete si, jak vysoké by měly dlaždice být, a podle toho odřízněte stranu kanystru v té správné výšce. Předem si nakreslete čáru, ve které řez povedete, nebo formu jednoduše vyřezávejte za pomoci vložení do nějakého předmětu s požadovanou výškou. Může jít třeba o misku pod květináč apod. Poslouží vám zalamovací nůž nebo jiný ostrý nástroj. Doporučujeme však pracovat v rukavicích kvůli riziku poranění.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak rozmíchat beton ve správném poměru

Připravte si betonovou směs, a to jednoduše tak, že smícháte cement s pískem v poměru 1 : 2 a hmotu naředíte vodou do tekutější konzistence. Musí se vám s ní dobře pracovat. Vodu přilévejte opatrně, protože příliš naředěnou hmotu byste museli opět pracně zahušťovat. Poté vyložte formu igelitem a vložte materiál s požadovanou texturou. Na ten nalijte získanou viskózní hmotu. Buďte opatrní a nevdechujte prach.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Z bezpečnostních důvodů proto raději noste rukavice a pokud možno i dýchací masku nebo alespoň respirátor. Tekutý beton pomalu nalévejte do formy, a to ve vrstvě silné až dva centimetry. Mírně s formou zatřeste, což způsobí uvolnění nežádoucích vzduchových bublin. Nyní vložte do dlaždice pletivo nebo jinou výztuhu, aby vás později bez problému unesla, a nakonec nalijte druhou polovinu betonu.

Dlaždice můžete dekorovat už při vylévání

Beton však nemusí být jen šedivý. Naopak – díky speciálním pigmentům ze specializovaných obchodů ho můžete obarvit ještě před vylitím do formy. Podle množství použitého pigmentu lze vytvořit jemné pastelové tóny, ale i velmi výrazné barvy. Záleží jen na vás, jakou podobu by vaše dlaždice měly mít. Ale pokud sázíte pouze na výrazné vzory, pak dlaždice jednoduše dodekorujte teprve ve chvíli, kdy zatvrdnou.

Jak dlouho zasychá beton

A kdy budete moci své nové dlaždice použít? Všeobecně platí, že beton by měl tvrdnout 1–2 dny. Poté ho jednoduše z formy vyjmete, oddělíte texturovanou podložku a dlaždice můžete ihned začít používat. Ovšem myslete na to, že betonové předměty získávají svou konečnou stabilitu až přibližně po třech až čtyřech týdnech od vytvrdnutí. Proto byste ze začátku neměli svoje dlaždice přetěžovat. Vyplatí se vám to.

Ze starého kanystru vyrobíte krásné dlaždice. A to za pouhé jedno odpoledne
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články