Starý recept na čisté prádlo: Do pračky stačí vhodit bobkový list

Dokonale vypraného prádla lze docílit i zcela přírodními prostředky. Zkuste prát s bobkovým listem, už to nebudete dělat jinak.

Starý recept na čisté prádlo: Do pračky stačí vhodit bobkový list i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Praní prádla se řadí mezi časté domácí činnosti. V mém případě velmi časté, a to na denní bázi, protože vůni čerstvého prádla mám nesmírně ráda a málokdy si obléknu kus oblečení opakovaně. I když třeba neperete tak často, jistě dychtíte po prádle, které voní svěže, je dokonale vyprané a kvůli vůni nemusíte kupovat drahé prostředky a aviváže. Ekologický způsob praní prádla získává stále více na oblibě a není se čemu divit. Chráníte tak životní prostředí, šetříte čističky odpadních vod a ještě uspoříte.

Prádlo si zachová barevnou stálost

Bobkový list se nejčastěji používá v kuchyni. Je nedílnou součástí mnoha pokrmů, či například zavařování. Jeho podmanivá vůně ovšem může zasáhnout i další zákoutí domácnosti. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali, bobkový list můžete použít jako velmi levný a přírodní osvěžovač vzduchu. Je to právě jeho specifické aroma, díky němuž je používán i při praní prádla. Tím to ale nekončí. Bobkový list obstará dezinfekci prádla a pračky a postará se také o barevnou stálost vašeho oblečení (chrání sytost barev).

Nejjednodušším způsobem je vložit několik listů do ochranné síťky, případně do bavlněného kapesníku, utěrky či silonky a pevně zavázat. Předejdete tak úlomkům, které mohou zanést vnitřek pračky. Přidat můžete i trochu jedlé sody, která rovněž pohlcuje pachy, zanechává prádlo vydezinfikované, čisté a voňavé a může nahradit i prací prostředek, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili v jiném příspěvku. Prádlo následně perte na zvolený program. Tato vůně vás ohromí a už nikdy bez bobkových listů prát nebudete.

Do záchodu vhoďte bobkový list, poslouží jako osvěžovač vzduchu

Odvar z bobkových listů

Pokud přece jen máte obavu, že by se kousky listů mohly uvolnit a poškodit funkčnost pračky, existuje ještě další způsob, jak bobkové listy použít. Můžete si z nich připravit odvar, radí web AAZdraví. Celé balení bobkového listu svařte ve vodě a nechte vychladnout. Prádlo do odvaru můžete namočit na pár hodin či přes noc a následně vyprat. Vyberte program s dlouhým mácháním. Prádlo bude mít syté barvy a vůně vás omámí.

Nádherná vůně, stálé barvy a pračka bez bakterií. To vše zařídí bobkový list. Jedná se navíc o šetrný, ekologický a levný způsob praní. iZdroj fotografie: Depositphotos
Nádherná vůně, stálé barvy a pračka bez bakterií. To vše zařídí bobkový list. Jedná se navíc o šetrný, ekologický a levný způsob praní

Moli se vám vyhnou obloukem

Pro své aroma lze bobkové listy použít i v boji s moly. Fungují výtečně na moly potravinové, ale i šatní. Praní prádla v bobkových listech mu zajistí vůni, která molům rozhodně není příjemná, uvádí web iReceptář. Radí také umístit několik listů do pytlíků a ty rozmístit ve skříních. Aroma se tak bude stále uvolňovat.

Paní Renata B. z Hanušovic doporučuje: Ve spíži mám několik pytlíčků s levandulí a bobkovými listy. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych tam měla moly.“

Jak v domácnosti používáte bobkové listy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články