S příchodem podzimu je třeba zajistit si zásobu materiálu k topení. Pokud topíte dřevem, měli byste si na něj také obstarat nějaký přístřešek. Uskladnit dřevo totiž není tak snadné a při stavění přístřešku musíte brát ohled na mnoho důležitých věcí. Musí jím totiž mimo jiné dostatečně proudit vzduch a ke dřevu se nesmí dostat vlhkost.
Vyberte vhodné místo přístřešku
Pokud máte v plánu stavět dům a chcete topit dřevem, není na škodu do plánu rovnou přidat i přístřešek na dřevo. Přístřešek můžete připojit např. ke stěně garáže či domu, čímž mu poskytnete jednu pevnou stěnu, a díky tomu i větší oporu. Střecha je pak také připevněna na stěnu garáže. Tento způsob výstavby přístřešku je snadný a poměrně levný. Další výhodou je úspora vašeho času i energie, jelikož při cestě pro dřevo uděláte jen pár kroků.
Další možností je výstavba volného přístřešku, který můžete umístit na libovolném místě na zahradě. Náklady jsou oproti přístřešku připojenému na garáž vyšší a vezme vám více času. Výhodou je oproti tomu vyšší cirkulace vzduchu, díky čtyřem dřevěným stěnám. Jeho výška by neměla překročit 2,5 metru pro snadnou výstavbu, údržbu a manipulaci se dřevem.
Myslete na pevné základy
Při výběru místa pro přístřešek dbejte na to, aby byl povrch rovný. Pokud je to možné, nestavějte dno přístřešku přímo na zemi, ale mírně ho zvedněte. Snížíte tak množství dešťové vody, která se vsakuje do dřeva. Dále je dobré na zemi zbudovat podklad z betonu nebo dlažebních kostek, což zabrání prostupování vlhkosti vzlínající z půdy.
Aby přístřešek pevně stál, je třeba zbudovat čtyři nosné sloupy. Tyto sloupy upevněte do patek, které zapustíte do betonového základu. Jedna řada sloupů by měla být o něco vyšší než druhá. Střecha tak nebude vodorovná se zemí, čímž zabráníte dešťové vodě, aby se dostala ke dřevu. Než ale střechu připevníte, propojte nosné sloupy hranoly, které budou střešní konstrukci držet. Pro větší stabilitu konstrukce přidejte vzpěry.