Rajčata jsou plodinou náročnou na živiny. Potřebný vápník jim dodáte jednoduše v podobě hnojiva z vaječných skořápek.
Úrodu rajčat ovlivňuje celá řada faktorů. Základní podmínky, které je třeba keříkům dopřát, aby dobře plodily, jsou slunečné stanoviště a půda bohatá na živiny. I v případě, že vše splníte na jedničku, je ovšem záhodno rajčata během vegetace přihnojovat. K tomu se hodí jak předem připravená hnojiva ze zahradnictví, tak i ta domácí výroby. Základem jednoho z nich je kuchyňský odpad – rajčata popostrčí v růstu vaječné skořápky.
Bez vápníku nedají rajčata ani ránu
Jedním ze základních prvků, které rajčata (i jiné druhy lilkovité zeleniny) potřebují ke zdárnému růstu, je vápník. Pokud ho mají nedostatek, hrozí jim choroba s názvem nekróza. Na špičkách rajčat se začnou objevovat tmavě šedé až černé skvrny. Živiny můžete rostlinám doplnit buď ve formě speciálního hnojiva s obsahem vápníku nebo tím podomácku vyrobeným z drcených vaječných skořápek, které jím jsou doslova nabité.
Použijte skořápky při výsadbě
Ideální je použít vaječné skořápky již ve chvíli, kdy budete sazenice rajčat vysazovat na stálé místo, například do skleníku. Skořápky nechte zcela uschnout a poté je rozdrťte na co nejmenší kousky nebo je rovnou rozemelte na prášek. Připravte si důlky, do nichž budete rajčata sázet, a do každého z nich vsypte čajovou lžičku vaječného prášku. Sazenice zasaďte co nejhlouběji, klidně až po lístky, lodyha pustí kořeny po celé délce v zemi. Vlivem vlhka se živiny začnou uvolňovat do půdy a rajčatům nebude hrozit nedostatek vápníku.
Rajčata potřebují vápník stále
Skořápkové hnojivo nemusíte používat jen při samotné výsadbě, klidně ho rajčatům (ale i paprikám a jiným lilkovitým plodinám) dopřejte i později. Vaječnou drť můžete jednoduše nasypat okolo rostlin a zapracovat lehce do země. Vyrobit se dá i zálivka nabitá vápníkem. Skořápky zalejte ve vhodné nádobě vroucí vodou a nechte je několik hodin louhovat. Nechte roztok zcela vychladnout a ještě zřeďte stejným množstvím vody. Teprve poté rajčata zalejte.