Šup s jódem pod sazenice, budou pak silné a žádné choroby si na ně nepřijdou

Ne vždy je třeba při výživě sazenic sahat po drahých hnojivech. Leckdy vám pomůže i šikovný přípravek z lékárny.

Šup s jódem pod sazenice, budou pak silné a bez chorob i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Jód, známý především pro své antiseptické vlastnosti, hraje důležitou roli také v zemědělství. A to proto, že zvyšuje příjem živin, optimalizuje cyklus dusíku v rostlinách a posiluje zdraví a vitalitu rostlin, jak píše web iFood. Skvěle se tedy postará i o vaše sazenice.

Příprava jodových roztoků pro sazenice

Nejdůležitějším aspektem používání jódu při péči o rostliny je jeho správné ředění – brání totiž nebezpečné toxicitě. Dost možná to nevíte, ale jód může být ve vysokých koncentracích škodlivý, proto je pro zajištění bezpečnosti a účinnosti nezbytné připravit správně zředěný roztok. Více o tom jsme psali na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři například v tomto nedávném podrobném článku. Vyplatí se dodržovat tento prověřený postup:

  • Smíchejte jednu kapku jodové tinktury s 1,5 litrem vody.
  • U velmi mladých nebo malých sazenic aplikujte jodový roztok jemně pomocí kapátka nebo malé lžičky tak, abyste rostlinu nezatěžovali. Vyhněte se ale přímému kontaktu, mohlo by totiž dojít k popálení.

Květnové hnojení rajčat jódem zajistí rekordní úrodu. Na tři litry vody stačí jedna kapka

Zředěný roztok jódu podávejte jednou týdně. Tato četnost je dostatečná pro zajištění všech prospěšných účinků bez rizika nadměrného hromadění jódu v půdě. Když ovšem sazenice dozrají a jsou přesazeny do větších květináčů nebo přímo na zahradu, jejich potřeba tohoto prvku se mírně zvyšuje, jak informuje web Farm.TomatHouse. Pro každou rostlinu proto nyní použijte jednu kapku jódu na litr vody. Pokračujte v týdenních aplikacích jako doposud.

Kombinace sody, cukru a peroxidu se o zahradu postará iZdroj fotografie: Depositphotos
Jód je pro sazenice jak zdroj výživy perfektní. Pokud jim ho dopřejete, budete se moci těšit z opravdu silných rostlin

Proč používat právě jód

Jód je známý svou schopností zvyšovat odolnost rostlin vůči různým chorobám (zejména houbovým infekcím, jak jsem se sama přesvědčila). A také může hrát roli při podpoře lepšího opylení – jednoduše proto, že zdravější rostliny obvykle přitahují více opylovačů, což může vést ke zvýšení výnosů. A skvěle vám pomůže třeba i s péčí o pokojové rostliny, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak pěstovat papriky ve skleníku – od sazenic až po dospělé rostliny

Čím ošetřujete své sazenice vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články