Sušení prádla na topení je velká chyba: Zničí se nejen prádlo, ale i samotné topení

Sušení prádla na topení může způsobit zvýšenou zátěž pro topný systém a zvýšit spotřebu energie, ale také podporuje vznik plísní.

Kuchyňské utěrky na sobě mohou nést množství neodstranitelných skvrn. Vyčistěte je jednoduše s pomocí mikrovlnné trouby. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sušení prádla na topení může mít několik negativních důsledků, a to nejen pro samotné prádlo, ale také pro samotné radiátory a celkové zdraví vaší domácnosti. Nenechte se tedy zlákat tímto zdánlivě jednoduchým trikem a místo tohoto se podívejte na to, jakou paseku by mohl nesprávně zvolený způsob sušení textilií napáchat.

Skvrny a poškození oděvů

Jedním z bezprostředních problémů při sušení prádla na topných tělesech ( a to zejména na těch starších se známkami koroze a rzi), je riziko zašpinění oblečení. Zvláště citlivé jemné tkaniny, jako je například vlna a hedvábí, se navíc mohou při vystavení intenzivnímu a nerovnoměrnému teplu deformovat. Rizikem je také příliš rychlé vyschnutí, díky němuž se poté oděvy obtížně žehlí a jsou náchylné k poškození.

Zhoršená cirkulace vzduchu

Další problém vzniká podle webu Orlický.Deník v důsledku vlhkosti, která se uvolňuje z oděvů při sušení. Ta může narušit cirkulaci vzduchu kolem topného tělesa, což už po několika desítkách minut vede k neúčinnému ohřevu a časem dokonce k poškození topného systému. Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli pro rychlejší sušení prádla i kuličku z alobalu a další opravdu šikovné triky.

Zdravotní rizika: Alergie a astma

Myslet také na to, že se při sušení oděvů na topení může v tkanině zachytit prach a částice z topného systému. To může podle tvrzení z webu iReceptář vést u citlivých osob vést k alergickým reakcím. To potvrzuje i naše čtenářka Jolana D. Z Ústí nad Labem, která se s podobnými problémy také potýkala. „Moji dceru pořád trápilo kýchání, rýma, zarudlé oči a kožní vyrážky. A vliv na to prý mělo právě i sušení prádla na radiátoru. Už o nedělám, domů jsem si koupila čističku vzduchu a častěji uklízím – všechno se zlepšilo.“

Dejte na prádlo v pračce trochu černého pepře a dostanete nečekaný výsledek

Vlhké prostředí, které vzniká při sušení prádla na topných tělesech, může navíc podporovat růst plísní, a to především na stěnách v okolí radiátoru. Spory plísní jsou známé alergeny a dráždivé látky a jejich vdechování nebo dokonce fyzický kontakt s nimi může u citlivých osob vyvolat alergické reakce. V závažných případech může vystavení plísním vést k astmatickým záchvatům a dalším dýchacím potížím. A nemusí na trpět jen lidé, ale i zvířata, jak mi potvrdil i můj veterinář, který mi dlouhodobě ošetřuje moje dvě fenky.

Sušení prádla na topení může být skutečně chybou z několika důvodů. Pokud to také děláte, ihned s tím raději přestaňte. iZdroj fotografie: Freepik
Sušení prádla na topení může být skutečně chybou z několika důvodů. Pokud to také děláte, ihned s tím raději přestaňte.

Alternativa: Přírodní vysoušení

Vzhledem k těmto rizikům je vhodné sušit oblečení na volném prostranství nebo venku, kdykoli je to možné. Sušení prádla na vzduchu nejenže zajistí, že oblečení zůstane svěží a zachová si příjemnou vůni, ale také eliminuje zdravotní a bezpečnostní rizika spojená se sušením prádla uvnitř.

Chcete sušit prádlo venku, ale nejste si jistí počasím? Podívejte se, jak vtipně se dá tento problém vyřešit

Kde a jak sušíte v zimě své prádlo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články