Dobu hoření jakékoliv svíčky prodloužím až na trojnásobek, zároveň i ušetřím. Přitom mi k tomu stačí jedna jediná věc

Nákup vonných svíček se může značně prodražit kvůli jejich ceně. Šikovný trik však prodlouží jejich každodenní trvanlivost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Freepik
                   

Svíčky nejrůznějších tvarů a typů patří k oblíbeným doplňkům v domácnosti. Mnohé z nich dokážou do okolí uvolňovat i velmi příjemnou vůni. Ne vždy však vydrží tak dlouho, jak bychom od nich očekávali a stokorunovou investici tak lze mnohdy doslova propálit i za několik večerů. Co tedy udělat proti tomu, aby vosk ve svíčce tak rychle neubýval? Možných řešení je hned několik – skvěle vám pomůže například mrazák nebo docela obyčejná kuchyňská sůl.

Prodlužte trvanlivost svíček mrazením

Vosk použitý ve svíčkách (a nezáleží na tom, o jaký druh jde), má jednu důležitou vlastnost – taje. A právě to je důvodem, proč svíčky tak rychle ubývají. Pokud mu však v tomto procesu alespoň mírně zabráníte, nebudete se muset o své finance bát. Trik, který k tomu lze použít, je opravdu jednoduchý – svíčky stačí jen prostě a jednoduše vložit do mrazáku. U malých kousků to stačí udělat několik hodin před zapálením, ty větší by si měly v tomto spotřebiči pobýt alespoň přes noc.

Tajemství celého úsporného triku je opravdu jednoduché – mráz totiž vosk více zpevní a ten poté bude vlivem tepla o něco pomaleji tát. To znamená, že se životnost svíčky dá prodloužit, se štěstím až trojnásobně. A to se může například u drahých vonných svíček z přírodního vosku opravdu hodit. Naopak u čajových svíček nemá tenhle trik skoro smysl – úspora času i materiálu bude minimální.

Prodlužte trvanlivost svíček iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vybrat správný vosk

Je ovšem velmi důležité, z čeho jsou svíčky vyrobeny. Umělý parafín se vyrábí z ropy, a není tedy pro naše zdraví právě dobrý. Navíc při zhasínáni knotu se do ovzduší uvolňují nejrůznější škodliviny. Právě umělý parafín je také tím druhem, který hoří nejrychleji. A i když bývají svíčky vyrobené s jeho pomocí opravdu levné, odrazí se to bohužel i na jejich výdrži

Mnohdy je tedy mnohem lepší investovat do svíčky, vyrobené například z vosku sójového nebo starého dobrého včelího. Hořet totiž umí opravdu dlouho, a pokud navíc použijete trik s mrazákem, získáte opravdu dlouhou dobu hoření. Navíc přírodní vosky ani nemají tendenci uvolňovat do okolí škodliviny. Podmínkou toho je však i správný knot – proto vždy dejte přednost tomu bavlněnému

Prodlužte trvanlivost svíček iZdroj fotografie: Pixabay

Sůl zpomalí hoření svíčky

Pokud nechcete dávat svíčky do mrazáku, můžete si pomoci ještě dalším trikem. Postačí vám k němu obyčejná sůl. Ta totiž rovněž dokáže zpomalit hoření. Lze ji použít hned dvěma způsoby. Ten první říká, že bohatě postačí, pokud před zapálením horní část svíčky posypete trochou běžné kuchyňské soli.

Ovšem máte-li doma tu hrubozrnnou, bude celý trik ještě účinnější. Stačí totiž jen několik zrnek nasypaných přímo ke knotu a svíčka bude hořet mnohem pomaleji. Celý trik je rovněž velmi levný – vždyť cenu soli lze počítat na haléře. A samozřejmě jde rovněž o techniku přívětivou k životnímu prostředí. Celou svíčku lze rovněž namočit do slané vody a nechat několik hodin odpočívat. Jen dejte pozor, aby se nenamočil knot.

Jaké triky používáte při pálení svíček vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články