Vytvořte si systém kapkové závlahy, potřeba je jen plastová lahev

Suché a horké léto nutí pěstitele k opatrnému zacházení s vodou. Chcete-li vodou šetřit a zároveň dopřát rostlinám dostatek vláhy, vyrobte si závlahový systém.

Plastová láhev v ruce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Spousta zahradníků a pěstitelů hledá způsoby, jak si péči o rostliny usnadnit. V letních měsících se práce na zahradě nese hlavně v duchu zalévání. Každodenní pobíhání s konvicí si můžete odpustit, pořídíte-li si automatický systém kapkové závlahy, z jehož hadic pomalu odkapává voda a udržuje tak půdu vlhkou. Díky systému šetříte vodu, svoje nohy a záda i rostliny, jimž nehrozí namočené listy popálené od slunce. Ještě lepší zprávou je, že si ho zvládnete vyrobit i doma.

Systém kapkové závlahy z PET lahve

Vlastnoruční zavlažovací systém vás vyjde velice levně, protože k jeho výrobě nemusíte kupovat žádné speciální součástky. Potřebovat budete:

  • plastovou láhev o objemu 5 l
  • plastovou láhev o objemu 1,5 nebo 2 l
  • bavlněnou utěrku nebo jiný hadřík
  • alobal
  • ostrý nůž, nůžky, eventuálně páječku

Od pětilitrové láhev odřízněte vrchní polovinu s hrdlem, aby vám zůstala jen hluboká miska ze spodní části. Do menší láhve asi deset centimetrů odspodu vytvořte nůžkami nebo páječkou dírku a nádobu naplňte vodou. Bude-li víčko utažené, voda z otvoru kapat nebude.

Hadice z kousku alobalu

Dalším krokem je výroba „hadice“. Ustřihněte pruh látky z utěrky a omotejte ho několika vrstvami alobalu. Na jednom konci musí vyčnívat alespoň deset centimetrů látky, na druhé straně stačí , bude-li látka jen vidět – tudy bude později voda odkapávat. Alobal zmačkejte tak, aby k látce těsně přiléhal. Čím těsnější výsledek bude, tím pomaleji bude voda odkapávat, neumačkejte ho tedy příliš těsně.

Zalévání rajčat a salatů iZdroj fotografie: Freepik

Jak funguje domácí systém kapkové závlahy

Všechny součásti máte vytvořené, teď už stačí domácí systém kapkové závlahy zprovoznit. Látku vyčuhující z alobalu položte do misky z pětilitrové láhve a zatižte menší lahví s vodou. Postavte ji na záhon tak, aby alobalová hadice směřovala k rostlinám. Odšroubujte víčko na láhvi, dokud voda nenaplní spodní misku. Látka začne nasakovat vodou a ta za zhruba deset minut bude na druhém konci alobalové hadice odkapávat. Výroba systému zabere pár minut, nestojí vás ani korunu a rostliny budou mít zaručen pravidelný přísun vláhy.

Další jednoduché způsoby, jak vytvořit zavlažovací systém

Jaký způsob zavlažování je pro vás nejpohodlnější?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články