Tajný pomocník alobal: Šup s ním do květináče, odvodní půdu a odežene škůdce

Až budete příště vysazovat rostlinu do květináče nebo upravovat zahradu, zvažte, zda nesáhnout po roli alobalu. Vyplatí se to.

Alobal rozhodně nemusíte využívat jen v kuchyni – jeho správná aplikace vám při pěstování rostlin pomůže vyřešit celou řadu problémů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kdo by si pomyslel, že se skromný kousek alobalu může stát tajnou zbraní na vaší zahradě? Tato běžná kuchyňská pomůcka má více využití než jen balení zbytků jídla. Když zmačkaný kus alobalu vložíte do květináče, získáte tak řadu zahradnických výhod.

Lepší odvodnění pro zdravější kořeny

Dobrá drenáž má pro dobré prospívání rostlin v květináčích zásadní význam, jak píše web HowStuffWorks. Nadměrné množství vody může způsobit hnilobu kořenů, přitahovat plísně apod. A právě zde přichází ke slovu kouzlo alobalu: když vložíte na dno květináče zmačkanou kuličku, vytvoříte malé vzduchové kapsy, které zabrání hromadění vody. Jde vlastně o takový malá drenážní systém, který pomáhá udržet vaše rostliny spokojené a zdravé.

Co mají společného citron, alobal a vratič? Pokud je společně použijete správně, vyženou všechny myši i hnízda

Teplotní extrémy mohou rostliny stresovat a brzdit jejich růst, ale hliníková fólie funguje jako vynikající izolátor. iZdroj fotografie: Depositphotos
Teplotní extrémy mohou rostliny stresovat a brzdit jejich růst, ale hliníková fólie funguje jako vynikající izolátor.

Vyhnání otravných škůdců

Škůdci mohou být na každé zahradě skutečnou hrozbou, jak píše web GardeningKnowHow, ale alobal je dokáže chytře odradit. Jeho reflexní povrch totiž odráží světlo zcela náhodně, což může zmást a odradit běžné zahradní škůdce (zejména ptáky a hmyz). Stačí tedy pár kuliček rozhodit okolo zranitelných rostlin a máte hotovo – alobal už zbytek práce odvede za vás.

Regulace teploty půdy

Teplotní extrémy mohou rostliny stresovat a brzdit jejich růst, ale hliníková fólie funguje jako vynikající izolátor. Během horkých dnů totiž odráží přebytečné sluneční světlo a teplo od květináče, čímž zabraňuje přehřátí půdy. Naopak v chladnějších dnech udržuje teplo a udržuje stabilnější teplotu půdy. Tato regulace teploty vytváří pro rostliny stabilnější prostředí, snižuje stres a podporuje stabilní růst. A to je přesně to, co pro své zelené miláčky potřebujete – nebo ne?

Alobal dejte na pánev a zalijte vodou, díky tomu vyleštíte všechny příbory

Pokud se chcete cítit opravdu v bezpečí, pak si vezměte k ruce nenápadného pomocníka – kousek obyčejné alobalové fólie iZdroj fotografie: Pixabay
Alobal se nehodí jen do kuchyni – dost možná se stane vaší novou tajnou zahradnickou zbraní. Umí toho totiž opravdu hodně.

Jednoduchá bariéra proti plevelům

Plevel je nevítaným hostem v každé zahradě, který často připravuje rostliny o důležité živiny a sluneční světlo. Alobal stačí jen rozložit na záhony, přikrýt vrstvou mulče – a nic víc. Žádný plevel už přes tuhle bariéru nepronikne. Méně času stráveného pletím znamená více času na užívání si zahrady – a to je rozhodně dobrá zpráva. A alobal se skvěle hodí i v domácnosti – urychlí vám třeba žehlení, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak nevšední triky používáte při péči o zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články