Taktika babiček na odehnání mravenců ze zahrady: Občas pomohla mouka s cukrem

Používání přírodních repelentů a bariér nejenže minimalizuje škody způsobené mravenci, ale také zachovává ekologickou integritu zahrady.

i Zdroj fotografie: Fiver, der Hellseher / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mravenci patřící do čeledi Formicidae jsou důkazem úspěchu sociálního hmyzu, který kolonizoval téměř všechny pevniny na Zemi (víceméně kromě Antarktidy). Jejich schopnost přizpůsobit se a prospívat v rozmanitých prostředích nemá obdoby. Mravenci, kterých je více než 12 000 druhů, se chovají různě a mají různé vlastnosti, ale vždy se vyznačují složitou sociální strukturou, která často zahrnuje miliony jedinců v jedné kolonii.

Jejich chování využijte proti nim

Mravenci jsou také inženýry ekosystému. V lesích a na pastvinách provzdušňují půdu, pomáhají při šíření semen a řídí populace hmyzu, čímž významně přispívají k ekologické rovnováze. Komunikace mezi nimi probíhá především chemickou cestou, kdy feromony určují vše od cesty za potravou až po poplach. A právě toho můžete využít v případě, že se vám na zahradě objevili tam, kde je opravdu nechcete, jak radí FantasticGardenersBlog.

Jak na mravence

Armádu mravenců vyhubí banánová slupka, stačí ji namočit v kyselině borité

I když může být boj s mravenci náročný, pochopení jejich chování a ekologických přínosů může zahrádkářům pomoci najít rovnováhu. iZdroj fotografie: Freepik
I když může být boj s mravenci náročný, pochopení jejich chování a ekologických přínosů může zahrádkářům pomoci najít rovnováhu.

Mouka a cukr: Jednoduchá, ale účinná metoda

Může vám pomoci třeba trik předávaný z generace na generaci – použití docela obyčejné mouky s cukrem. Je to jednoduché: stačí ji nasypat tam, kde se mravenci často pohybují.

Cukr mravence samozřejmě naláká. A mouka? Ta ulpívá na jejich tělech, brání jim v pohybu a narušuje jejich schopnost komunikovat prostřednictvím feromonů. Jedná se o netoxickou metodu, která je ideální pro ty, kteří dávají při hubení škůdců přednost humánnímu přístupu.

mravenci na květině

Jak se jednou provždy zbavit mravenců na zahradě: Skvělou práci odvede jód, sůl i peroxid

Nedovolte mravencům, aby vás na zahrádce obtěžovali. Místo toho si vezměte k ruce účinná ověřená řešení. iZdroj fotografie: Freepik
Nedovolte mravencům, aby vás na zahrádce obtěžovali. Místo toho si vezměte k ruce účinná ověřená řešení.

Hřebíček a skořice: Přírodní repelent

Ale vyzkoušet můžete podle webu MasterClass i nejrůznější koření, hřebíček a skořice se totiž zdaleka nehodí jen na pečení – jsou to také skvělé odpuzovače mravenců. Jejich silná vůně narušuje mravencům jejich komunikaci, takže se ošetřeným oblastem začnou vyhýbat.

Je však třeba tuto bariéru pravidelně obnovovat (stejně jako u mouky). Přistupte k tomu po každém dešti, větru nebo větší rose. Jedině tak budete mít jistotu, že vaše přírodní repelenty zapůsobí přesně tak, jak mají. A vyzkoušet můžete i peroxid vodíku, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve.

Jak proti mravencům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články