Test semen: Ke kontrole jejich kvality postačí sklenice s vodou

Než se pustíte do vysévání semen, otestujte, jestli jsou ještě vhodná k použití. K tomuto jednoduchému triku vám postačí obyčejná sklenice s trochou vody.

i Zdroj fotografie: USFS Region 5 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kontrola klíčivosti semen vám může usnadnit práci a ušetřit spoustu času. Výsev pak bude mnohem efektivnější, protože vysejete jen kousky, které mají šanci vyrůst. Test klíčivosti se vyplácí zejména u semen zakoupených v minulých letech nebo od nového dodavatele. Kvalitu semen může zhoršit také špatný způsob skladování. Pomocí jednoduchého testu budete mít jistotu, že se správnou péčí vaše rostliny dokáží vyrůst.

Test klíčivosti vodou

Obyčejná čistá voda je nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak kvalitu semen otestovat. Ta stačí ponořit na 10 – 15 minut do vody. Pokud některé kousky vyplavou na hladinu, jsou špatné a měli byste je vyhodit. Ty, které zůstanou ponořené, můžete po vysušení opět uložit ke skladování, ale v nejlepším případě ihned zasít.

Použijte solný roztok 

Tímto roztokem můžete otestovat klíčivost a zároveň ošetřit semena zelí, rajčat a ředkviček. Jednu čajovou lžičku rozpusťte ve 200 ml čisté vody a semena do směsi ponořte na 15 minut. Plovoucí kusy odstraňte a ty ponořené opláchněte pod proudem čisté vody a nechte vysušit nebo ihned vysejte do připraveného záhonu nebo květináče.

semena v obálce iZdroj fotografie: Depositphotos

Místo soli můžete využít také manganistan draselný. Stačí pár krystalků (a postup je stejný jako se solí). Testovat byste však neměli semena potažená obalem, protože byste zničili jeho užitečné vlastnosti. Taková semena se vyplatí testovat na klíčivost. Sílu klíčivosti si můžete ze vzorku taky jednoduše vypočítat.

Test klíčivosti

Abyste otestovali schopnost klíčit, umístěte semena do vlhkého substrátu nebo na vlhký papírový ručník nebo vatu. Tímto materiálem vystelte mělkou misku nebo tácek a semena na ně nasypte. Přesuňte je na teplé a slunné místo a udržujte jejich prostředí vlhké. Za pár dní byste měli spatřit první klíčky. Procento klíčení se odvíjí od počtu vzrostlých klíčků. 

Pokud vám vyklíčí 70 % semen, můžete je bezpečně použít k výsevu. Semena s 50 % klíčivostí buď nepoužívejte vůbec nebo vysévejte hustěji, abyste zvýšili šance na budoucí úrodu. Tento způsob pěstování rostlin je nejlevnějším způsobem, jak si zajistit přísun čerstvých plodů ovoce a zeleniny. Musíte jim však věnovat dostatečnou péči a spoustu svého času, aby byla vaše sklizeň v sezóně opravdu bohatá.

Test klíčivosti semen

Jak testujete klíčivost semen vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články