Prací prášek mizí rychlostí blesku, ale prádlo není po vyndání z pračky tak čisté, jak byste si představovali? Možná ho dáváte zbytečně moc.
Praní je jednou z nejzákladnějších činností v domácnosti, kterou většina lidí považuje za banální záležitost – prostě stačí hodit prádlo do pračky a zmáčknout tlačítko. Ve skutečnosti se však promyšlený způsob praní podepíše na kvalitě oblečení a životnosti pračky, pomůže šetřit vaši peněženku, ale i energie a životní prostředí. Chcete-li zabránit blednutí a srážení oblečení a ušetřit nemalý peníz, osvojte si několik návyků.
Efektivní praní vyžaduje správnou organizaci
Než hodíte prádlo do bubnu a zapnete pračku, nejprve ho roztřiďte, a to jak podle barev, tak podle materiálu. Nejen, že se může stát, že tak nechtěně některé kusy oblečení obarvíte, ale teplota vody vhodná pro bavlnu by mohla poškodit například hedvábí. Zkontrolujte, zda jste v kapsách nezapomněli papírové kapesníky a zapněte všechny zipy. Já choulostivější kousky vkládám do sáčků na praní. Pokud se bojíte, že některé skvrny z oblečení nepustí, vyzkoušejte trik se škrobem podle Chalupářů-Zahrádkářů.
Nepřehánějte to s pracími prostředky
Nemálo lidí si myslí, že čím více pracího prostředku a aviváže, tím bude prádlo čistší a lépe vonět. Nic není dále od pravdy. Nadměrné množství prášku se nemusí zcela vyprat, zůstane na oblečení a vám hrozí nepříjemná alergická reakce, varuje web iReceptář. „Prášek se může usazovat spolu s vodním kamenem na bubnu pračky, což má negativní dopad na její efektivitu a může tak spotřebovávat více energie,“ varuje servisní technik Konrád T. z Jičína.
Šetřit při praní vám pomůže i správná teplota vody. Úplně stačí, když ručníky nebo utěrky v místo obvyklých 60 °C vyperete na 40 °C. Pokud není oblečení silně znečištěné, není důvod ho prát na více než 30 °C. Díky těmto změnám ušetříte až 50 % elektřiny, upozorňuje web AAzdraví. Pokud se vám však zdá, že pračka nepere tak, jak by měla, zjistěte, zda nepotřebuje vyčistit. Chalupáři-Zahrádkáři poradili lidové triky, které vám s tím pomohou. Pamatujte, že pračka by neměla být poloprázdná, ale ani přeplněná.
Šetřit při praní pomůžou přírodní alternativy
Při praní prádla ráda používám přírodní přípravky, které pomáhají šetřit nejen moje úspory, ale i naši planetu. Prací prášek míchám s jedlou sodou v poměru 1:1. Soda pomáhá změkčit tvrdou vodu, odstranit skvrny a také pohlcuje nepříjemné zápachy. V případě ručníků nepoužívám nikdy aviváž. Ta jim totiž sice dodá na vůni, ale ubere na savosti. Nahradit ji můžete bílým octem. Zápachu se nebojte, po uschnutí prádla vyprchá. Já k octu ale ještě přidávám několik kapek kvalitního esenciálního oleje.