Tři hlavní znaky, které naznačují, že je čas kopat brambory: Roli hrají zažloutlé vršky i odrůda

Brambory vám samy řeknou, kdy jsou zralé ke sklizení. Stačí se jen soustředit na ty správné znaky a vždy je sklidíte ve správný čas.

Kdy je čas vykopat brambory: Roli hrají zažloutlé vršky i odrůda i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Brambory jsou základní plodinou, na které si pochutnávají miliony lidí na celém světě. Aby si však zachovaly svou plnou chuť a zároveň při skladování dlouho vydržely, je třeba je sklidit v ten správný okamžik. Pokud se brambory vykopou příliš brzy, zkrátí se jejich skladovatelnost. Na druhou stranu, pokud se nechají v zemi příliš dlouho, může být celá úroda během mrazivého počasí ohrožena zmrznutím. Proto je nezbytné věnovat pozornost znakům, které signalizují, že jsou brambory připraveny ke sklizni.

Zažloutlé vrcholky: Jasný indikátor

Jedním z nejzřetelnějších znamení, že jsou brambory připraveny ke sklizni, je žloutnutí a zasychání jejich listů, tedy lépe řečeno vrcholků. S postupujícím vegetačním obdobím a blížící se zralostí brambor začnou vrcholky žloutnout, a nakonec uschnou. Žloutnutí vrcholků je jasným ukazatelem toho, že brambory ukončily svůj růstový cyklus a začaly přesouvat energii z listů do vývoje hlíz (jedlých částí brambor).

V této fázi dosahují brambory své maximální velikosti a shromažďují dostatek živin pro přežití zimy (tehdy jsou samozřejmě na konzumaci nejlepší). Je však velmi důležité se ujistit, že žloutnutí vrcholků není důsledkem napadení chorobami nebo škůdci. Pokud vrcholky žloutnou předčasně v důsledku nějakého problému, je nejlepší problém vyřešit ještě předtím, než budete pokračovat ve sklizni.

Kdy je čas vykopat brambory: Roli hrají zažloutlé vršky i odrůda iZdroj fotografie: Freepik

Zohlednění odrůdy: Vliv na dobu sklizně

Různé odrůdy brambor mají různou rychlost růstu a dobu zrání. Některé odrůdy dozrávají dříve, zatímco jiným trvá delší dobu, než dosáhnou plné zralosti. Proto je znalost konkrétní vysazené odrůdy zásadní pro určení vhodné doby sklizně. Zahrádkáři by si měli vést záznamy o datu výsadby jednotlivých odrůd brambor, aby mohli přesně sledovat průběh jejich růstu. Tento záznam jim umožní odhadnout přibližnou dobu, kdy by brambory měly být připraveny ke sklizni.

Příliš časná nebo příliš pozdní sklizeň v závislosti na odrůdě brambor může ovlivnit celkový výnos a kvalitu úrody. Brzká sklizeň může vést k menším bramborám, zatímco pozdní sklizeň naopak k větším, ale potenciálně přezrálým a méně chutným hlízám.

Kdy je čas vykopat brambory: Roli hrají zažloutlé vršky i odrůda iZdroj fotografie: Pixabay

Zjistěte, zda jsou brambory připraveny

Pokud si stále nejste jistí, zda je vše v pořádku, proveďte malý test. Ten spočívá v opatrném vykopání několika rostlin a vizuální kontrole hlíz. Jednoduše vyberte 2 až 3 rostliny na různých místech pole a vykopejte je. Prohlídkou sklizených hlíz je možné posoudit velikost, tvar a strukturu slupky brambor. Plně zralé brambory by měly mít dobře vyvinutou slupku a dosahovat požadované velikosti pro konkrétní vysazenou odrůdu.

Kromě vizuální kontroly můžete brambory otestovat také tak, že jednu z nich rozříznete. Zralé brambory budou mít pevnou strukturu a dobře tvarovaný vnitřek s malým nebo žádným zeleným zabarvením, které se může objevit, pokud jsou hlízy delší dobu vystaveny slunečnímu záření. Nezapomeňte, že brambory jsou citlivé na otlaky, proto s nimi při testování zacházejte opatrně. Pokud i přes všechny tyto rady vykopete malé a nedostatečně vyvinuté hlízy, může to být tím, že jste brambory pěstovali vedle některých nevhodných sousedů.

Jak určujete připravenost brambor ke sklizni vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články