Znamenitý fígl pro čištění šperků. Odstraníte zašlost i jakékoliv skvrny, a to díky jednoduché kuchyňské ingredienci

                   

Stříbrné šperky patří mezi ty nejkrásnější, ovšem velmi rychle se ušpiní. A totéž platí i pro zlato nebo třeba bižuterii. A o vzniku nejrůznějších skvrn na oblečení snad ani nemusíme hovořit. Pokud hledáte jednoduché řešení pro čištění oblečení a šperků, vsaďte na jedlou sodu. Existuje mnoho čisticích roztoků založených na její bázi, které vašim stříbrným šperkům vrátí jiskru a vaše oblečení opět rozzáří.

Namočte šperky do sody a počkejte

Nejdříve ponořte šperky do roztoku sody a vody. Do polévkové misky nasypte jednu lžíci sody, dobře promíchejte a ponořte do ní šperky. 30 minut obvykle stačí. Poté je propláchněte a zakápněte bílým octem tak, aby byly celé ponořené. Zakryjte fólií a nechte působit dvě nebo tři hodiny, a to samozřejmě vždy v závislosti na tom, jak úporné nečistoty potřebujete odstranit. Nakonec šperky dobře opláchněte a osušte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Účinnější směs s tea tree olejem

Jestliže máte šperky opravdu hodně znečištěné, pak použijte ocet, tea tree olej a samozřejmě také nezbytnou jedlou sodu. A jak na to? Vezměte si vhodnou skleněnou misku a umístěte šperky na dno. Zalijte je půl šálkem bílého octa a přidejte jednu kapku tea tree oleje. Teď nechte působit čas, šperky musí být v této směsi namočené přes noc nebo alespoň osm hodin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud po této době vidíte, že v roztoku plavou kousky špíny, je jasné, že to funguje. Nakonec naneste na vlhký hadřík trochu sody a šperky promněte. Nakonec je propláchněte. Pokud má váš kuchyňský dřez vysokotlakou sprchu, použijte ji. A nezapomeňte ucpat odtok dřezu, aby vám do něj šperky náhodou nespadly. Použití jedlé sody lze aplikovat i za pomoci zubního kartáčku, jemné štětinky jí umožní dostat se do všech spárů a dalších těžko dostupných míst.

Jedlá soda na praní oblečení

A stejně jednoduché je použití tohoto prostředku i při odstraňování odolných skvrn z oblečení. Jednoduše připravte pastu ze sody a vody a naneste ji na skvrny. Nechte půl hodiny působit a poté vyperte běžným způsobem. Pokud máte prádlo bílé, přihoďte ještě jednu lžíci do pracího prášku. Prádlo se zbaví zapraných usazenin a krásně zbělá. Však uvidíte. A pokud ho nakonec vysušíte na sluníčku, bude výsledek jednoduše dokonalý.

Se silným znečištěním si poradí alobal

Avšak ne vždy lze stříbrné šperky očistit touto jednoduchou metodou. A co tedy dělat? Vsaďte na hliníkovou fólii. Tou vyložte horkovzdušnou nádobu a na její dno rozložte šperky. Na šperky nalijte vroucí vodu a přidejte jedlou sodu a sůl. Pokud jde o šperky jemné, nelijte vodu přímo na ně, ale místo toho smíchejte hrnek vroucí vody, jednu lžíci jedlé sody a jednu lžíci soli a teprve tento roztok nalijte do misky se šperky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec do hrnce přidejte ocet. Nalijte do vody půl šálku a uvidíte, jak roztok začne reagovat. Nechte své šperky máčet deset minut. Pokud chcete odstranit opravdu odolné znečištění, můžete vše každých pár minut promíchat. Stále se však ujišťujte, že se každý kousek dotýká alobalu. Nakonec své šperky opláchněte. Opět se vám bude hodit vysokotlaká sprška ve dřezu. Nakonec je osušte čistým ručníkem a uložte do šperkovnice.

Zaujaly vás unikání vlastnosti jedlé sody?

Jedlá soda se v domácnosti hodí k mnoha věcem, naučte se ji využívat efektivně
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články