Květinářka radí trik, díky kterému vám zakoření každá růže z kytice. Postačí k tomu koupený banán

Růže patří mezi velmi oblíbené dárky a často se tak s nimi v domácnostech můžeme setkat i během zimy. Zjistěte, jak je nechat zakořenit.

Zdroj fotografie: Se souhlasem Pavly Malíčkové

Růže (Rosa) jsou právem označovány za královny mezi květinami. A jak si jejich krásu uchovat opravdu co nejdéle? Naučte se je zakořenit rychle, efektivně a tak, aby se vám uchytily za všech okolností. Není to tak složité, jak to může na první pohled vypadat. Začít však musíte včas. A samozřejmě si k ruce nezapomeňte vzít ani důležité pomocníky, které se postarají o rozvoj kořenů se vším všudy.

Začnete se zakořeňováním včas

Pokud dostanete kytici nádherných růží a rádi byste si tyto krásky přenesli i do své zahrádky, musíte s celým procesem začít především včas. Nevyplatí se čekat, až růže odvetou. Naopak, tím byste je ještě více vysílili. Vyberte 2 nebo 3 nejsilnější kousky a pusťte se do procesu zakořeňování ihned. A jak na to?

  • Konec růže sestřihněte pod úlem 45 °C,
  • odstraňte květ,
  • připravte si vhodný stimulátor kořenů.

Pracujte vždy jen s velmi ostrými nůžkami nebo nožem, jedině tak pletiva narušíte čistě a nerozdrtíte je. A to je u tohoto způsobu zakořeňování rozhodně žádoucí. Poté už vám stačí jen vzít si k ruce šikovného pomocníka.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Zakořenění růží s pomocí banánu

Na řez přiložte kousek banánové slupky a uložte svůj řízek stranou. Mezitím si připravte miniskleníček k zakořenění (pro každou růži je nutné vyrobit jeden). Stačí rozříznout PET lahev na polovinu a do spodní části nasypat zeminu. Do ní růži zasaďte i s banánem, zakryjte druhou polovinou lahve a zalijte.

K úspěchu budete potřebovat také černý pytel, který přes růži přetáhnete. Dva měsíce ji v tomto stavu nechte a jen podle potřeby zalévejte. Po této době by se mělo vytvořit dostatečné množství kořenů k tomu, aby se vaše nová ozdoba zahrady bez potíží uchytila. Ven ji poté zasaďte až na jaře po odchodu zmrzlých bratří. Nejméně do června ji však přechovávejte pod poklopem.

A jaké triky máte pro zakořeňování růží nebo jiných květin vy?

Jak množit růže řízkováním, aby se vše zaručeně povedlo