Záchod čistý jako nikdy dřív: V hlavní roli bělidlo, soda a ocet

Zbavte se špinavé a zapáchající toalety jednou provždy. Její úklid vám neusnadní drahé WC čističe, ale věci za pár korun, které máte stále doma po ruce.

Tento prášek stačí spláchnout do záchodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čistá toaleta je základem zdravého a hygienického domova. Ne vždy se ale daří udržovat ji čistou podle představ, obzvlášť teče-li u vás tvrdá voda. Než sáhnete po klasických úklidových prostředcích, zkuste několik triků, které vám čištění WC usnadní. Díky takovým pomocníkům, jako je bělidlo, ocet nebo jedlá soda, bude vaše „místnost, kam i pan král chodí sám“ čistá, vydezinfikovaná a beze stop jakéhokoliv zápachu.

Dokonale čistý záchod díky bělidlu

Zanedbaná záchodová mísa je nejen nehygienická, ale také nepůsobí vůbec esteticky. Chcete-li, aby WC vypadalo jako nové, sáhněte po klasickém bělidle, a to klidně tom, které používáte k čištění skvrn na oblečení. Do mísy vlijte 80 ml bělidla, štětkou rozprostřete po stěnách, nechte čtvrt hodiny působit a spláchněte. Pamatujte, že byste žádný bělicí prostředek nikdy neměli kombinovat s jinými čisticími přípravky. Přírodní variantou bělidla je prekarbonát sodný – dvě lžíce prášku vsypte do WC, zalejte horkou vodou a po 10 minutách mísu vydrhněte.

Ekologické čištění WC? Pomůže kyselina citronová

Častým problémem domácností je tvrdá voda a s ní spojený všudypřítomný vodní kámen, který se nevyhýbá ani záchodové míse. Jeho častým společníkem je pak také kámen močový. Pokud tyto dva potížisty nechcete likvidovat pomocí chemie, přizvěte si k čištění WC pár sáčků kyseliny citronové. Práškem rovnoměrně posypejte vnitřek záchodu a nechte působit několik hodin, ideálně přes noc. Ráno již stačí mísu pečlivě vymýt kartáčem a toaleta bude zářit novotou.

Čištění WC štětkou iZdroj fotografie: Pexels
Čistý záchod je základem zdravého domova

Čištění WC usnadní kuchyňští pomocníci

Nepostradatelnými součástmi domácnosti, které nacházejí uplatnění v kuchyni i při úklidu, jsou jedlá soda a ocet. Nahradíte s nimi i tradiční čisticí prostředky – ocet má dezinfekční účinky a soda pohlcuje nepříjemné pachy. Nejprve do toalety vsypte půl šálku jedlé sody a poté přilejte stejné množství bílého octa. Poté, co opadne vzniklá pěna, vyčkejte 10 až 15 minut a mísu dočistěte štětkou. Bílý ocet také můžete použít při utírání povrchů na toaletě nebo ho přidat do vody při vytírání podlahy.

Nezapomínejte na štětku

Po pečlivém čištění WC si údržbu zaslouží také štětka. I s ní vám pomůže bílý ocet. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a štětku do roztoku ponořte. Nechte ji tam minimálně půl hodiny, ale klidně mnohem déle, třeba přes noc. Nakonec štětku opláchněte pod tekoucí vodou – stačí ji umístit pod záchodové prkénko, zavřít víko od toalety, spláchnout a nechat kartáč odkapat. Do držáku na štětku nakonec můžete přidat pár kapek esenciálního oleje, který přebije zápach octa a provoní místnost.

Návod na výrobu šumivého WC čističe

Jaké triky usnadňují úklid toalety vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články