Rada zkušeného zámečníka: Zlomený klíč ze zámku vytáhne vteřinové lepidlo

Pokud se vám podařilo zalomit klíč v zámku, nezoufejte. Hravě si s tím dokážete poradit sami i bez pomoci profesionála. Pomůže vám tento trik.

i Zdroj fotografie: 01x07x2022000 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Klíč je zpravidla vyroben tak, aby perfektně zapadl do dané klíčové dírky. Postupně však dochází k jeho opotřebení a lehké deformaci, vlivem čehož se může snadno zaseknout uvnitř. Pak už stačí jen trocha hrubé síly nebo neopatrného pohybu, aby se zalomil. Naštěstí podle webu InStory existuje jednoduchý způsob, jak si s tímto problémem poradit, aniž byste museli volat zámečníka. Tento trik si musím také zapamatovat.

Jak předejít zaseknutí klíče

Nejčastěji k opotřebení klíče dochází při neopatrném zacházení. Zvlášť nebezpečné je, pokud vám klíče často padají na zem, protože tím dochází k poškození jednotlivých částí, které následně špatně zapadají do jednotlivých drážek. Viníkem však může být také vrstva rzi, kvůli které klíč dobře nepřiléhá, a tím se zhoršuje i jeho pohyb v klíčové dírce, o čem jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak vytáhnout zalomený klíč

V případě, že vám uvnitř zámku zůstal zaseknutý zbytek klíče, nepropadejte panice. Levou zadní tento problém dokážete vyřešit s pomůckami, které máte běžně doma, jak jsme radili již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Díky těmto jednoduchým trikům zkušeného zámečníka zalomený klíč snadno a rychle vytáhnete, a zároveň ušetříte spoustu peněz za služby profesionála. Tuto vychytávku byste si rozhodně měli zapamatovat.

zalomený klíč iZdroj fotografie: Depositphotos
Na zalomený klíč skvěle funguje vteřinové lepidlo nebo silný magnet

Použijte vteřinové lepidlo

Jediné, co k tomuto způsobu potřebujete, je odlomená část klíče a trocha vteřinového lepidla. Nejprve naneste lepidlo na konec klíče, který vám zůstal v ruce, a poté jej přitlačte k jeho zbytku v klíčové dírce. Tlakem držte oba konce u sebe alespoň po dobu 60 vteřin (klidně i déle), a poté zkuste klíč opatrně ze zámku vyjmout. Za pár minut tak máte po problému.

Cesta za lepším bydlením podle Feng Shui: Před dveře se podle čínské filozofie vyplatí dát hrst rýže

Využijte sílu magnetu

Dalším vynikajícím způsobem, jak si poradit se zalomeným klíčem, je podle webu ČeskýKutil použití silného magnetu. Vezměte opravdu velký a silný magnet a jednoduše jej přiložte k zámku. Pak stačí jen zatáhnout a zbytek klíče by se měl k magnetu přichytit. Tím jej vytáhnete a máte hotovo. Tento jednoduchý trik si chválí i náš čtenář Jaroslav P. z Grymova: „Když jsem zalomil klíč v zámku, pomohl mi silný magnet. Díky němu jsem jej dostal ven během pár vteřin a ušetřil nemalé peníze za služby zámečníka.“

Jak jste problém se zalomeným klíčem v zámku vyřešili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články