Účinná past na slimáky: K pochytání všech postačí jedna sklenice mléka

Slimáci dokážou na zahradě udělat pořádnou paseku. Pokud však zakročíte včas, nebudete se s nimi už muset nikdy potýkat.

Jak se zbavit všech slimáků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slimáci mohou být se svou noční a časnou ranní aktivitou obzvláště nepříjemnými škůdci na zahradě. Ničí jí totiž ve chvíli, kdy její majitelé obvykle spí, a není tedy snadné se jim dostat na zoubek. Napadají různé rostliny, květiny a zeleninu – a leckdy to vypadá, že si vůbec nevybírají. Pokud přemýšlíte, jak se jich zbavit, vsaďte na jednoduchou a účinnou past na slimáky, kterou lze připravit během několika minut. S tímto šikovným řešením můžete ze své zahrady tyto běžné škůdce vyhostit, aniž byste potřebovali jakékoli chemické látky.

Jak vyrobit past na slimáky

K výrobě domácí pasti na slimáky budete potřebovat pouze sklenici mléka. Přesně tak, mléko! Je to překvapivá, ale účinná složka pro nalákání a chytání slimáků. Mnohdy funguje dokonce ještě lépe, než tolik oblíbené pivo. Základem pasti je talířek nebo malá miska (případně jakákoli jiná mělká nádoba). Do ní nalijte mléko a celou past umístěte do oblasti, kde jste pozorovali častou aktivitu slimáků, nebo do blízkosti rostlin, na které mají tendenci útočit

Slimáci jsou přitahováni vůní mléka a vlezou do nádoby, ale nakonec se v tekutině utopí. Ráno můžete past zkontrolovat a ulovené slimáky podle potřeby zlikvidovat. Nezapomeňte ji však pravidelně čistit a obnovovat, aby byla zachována její účinnost.

Jak vyhnat slimáky iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možnosti vytvoření pasti

Alternativně lze místo mléka použít droždí a vodu nebo sladké sycené nápoje, jako je Coca-Cola. Spojením těchto ingrediencí můžete tyto škůdce také efektivně přilákat a chytit.

Pomohou vám i vhodné rostliny

Mléčná past však není jedinou dostupnou možností. Slimáky totiž může odradit vůně některých bylin. O bylinkách jako majoránka, heřmánek, šalvěj a dokonce i tymián je známo, že je velmi efektivně odpuzují, takž pokud je zasadíte jako ochrannou bariéru kolem záhonů, nebudete se muset s těmito škůdci už nikdy potýkat. Pomoci může také bariéra z písku, popela, pilin, štěrku nebo dokonce vaječných skořápek. To vše může slimáky odradit, protože nemají rádi drsné povrchy. A pomůže i hořčičné semínko.

Účinná past na slimáky iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoci může i pivo

Jestliže se vám nic z výše uvedeného nechce realizovat, pak vsaďte na starou dobrou osvědčenou pivní past. Vykopejte v zemi malou díru (past umísťujte do stinných a vlhkých oblastí, protože slimáci tyto podmínky preferují) a jakoukoliv vysokou nádobu umístěte dovnitř tak, aby okraj byl v úrovni povrchu půdy. Nádobu poté naplňte asi do poloviny pivem. Doporučuje se používat levné pivo nebo nealkoholické pivo, protože slimáky přitahují kvasinky a ne kvalita piva.

Pivo by mělo být dostatečně hluboké, aby se v něm slimáci utopili. Past kontrolujte denně, nejlépe ráno. Slimáci jsou nejaktivnější v noci, takže je pravděpodobně do rána najdete pěkně utopené. Past vyprázdněte a znovu naplňte – jedině tak si zachová svou účinnost.

Jak proti slimákům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články