Ucpaná toaleta či umyvadlo už žádné trápení nezpůsobí, stačí použít plastovou lahev

Pokud máte po ruce obyčejnou plastovou lahev, zkuste s ní vyčistit svůj ucpaný odpad. Budete překvapeni, jak efektivní to celé je.

Ucpaná toaleta či umyvadlo už trápení nezpůsobí, stačí použít lahev i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen málokterý scénář v domácnosti je tak obávaný jako okamžik, kdy se záchod nebo umyvadlo rozhodnou vzbouřit proti svému základnímu účelu. Voda stoupá, nastupuje panika a vy najednou netušíte, co máte dělat. Je to okamžik, který vždy přichází v tu nejhorší možnou dobu – ovšem pokud budete mít po ruce vždy připravenou plastovou lahev, poradíte si s ním bez ztráty kytičky.

Zrození instalatérského hrdiny pro kutily

Tato inovace nevyžaduje žádný arzenál nářadí, dokonce ani cestu do železářství. Potřebujete jen plastovou láhev – nejlépe nějakou pevnější, fix a nůžky. Začněte tím, že z láhve odstraníte etiketu, abyste si vytvořili hladkou pracovní plochu. Tento krok zajistí, že značky pro spirálové řezy budou viditelné a rovnoměrné. Pomocí fixu nakreslete kolem láhve spirálu. Rovnoměrnost mezer mezi jednotlivými čarami je zásadní; právě ta dodává výslednému nástroji pevnost a pružnost.

Do nádržky toalety vložte plastovou lahev, dají se tak snížit účty za vodu

Tato spirála vám bude sloužit jako vodítko pro řezání. Pak nůžkami pečlivě sledujte čáry od hrdla až ke dnu láhve. Smyslem je vytvořit souvislou spirálu, která se může ohýbat i v těsných prostorech vašeho vodovodu. Na pevném dně láhve pak ještě vystřihněte malý otvor, který bude sloužit jako držadlo. Když máte vše hotovo, udělejte malé řezy podél spirály. Tyto jsou navrženy tak, aby zachytily a udržely nečistoty ucpávající potrubí. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují k podobnému účelu použít také obyčejné brčko.

Jak lahev použít

Vložte prst do otvoru na dně láhve a vytvořte si tak provizorní rukojeť. Opatrně zasuňte spirálu do odtoku nebo toalety a otáčejte s ní. Pohyb a konstrukce jí pomohou překonat všechny ohyby a záseky v potrubí. Po úplném zasunutí spirály je čas ji pomalu vytáhnout. Řezy, které jste předtím udělali, zachytí nečistoty, vytáhnou je z hloubky a umožní vodě opět volně proudit.

Aby byl váš odpad zase plně funkční, nemusíte na něj používat tuny chemie. Začněte s tím, co byste naopak vyhodili do koše. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byl váš odpad zase plně funkční, nemusíte na něj používat tuny chemie. Začněte s tím, co byste naopak vyhodili do koše

Pokud první pokus ucpání zcela neodstraní, neztrácejte odvahu. Krása této metody spočívá v její jednoduchosti a v tom, že ji lze opakovat bez dalších nákladů nebo poškození vašeho vodovodu klidně několikrát,“ radí čtenář Zbyšek L. z Náměšti nad Oslavou, který nám do redakce tento velmi efektivní (ale přitom jednoduchý) návod poslal. Na odstranění vodního kamene pak web ČtiDoma doporučuje ocet a web Jaktak zase nedá při čištění toalety dopustit na hydroxid.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při čištění odpadu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články