Aby se úrodnost vaší zahrady rychle obnovila, dopřejte jí na podzim vzpruhu v podobě přírodních pomocníků. Skvěle se hodí síran.
Ošetřování zahradní půdy kefírem nebo syrovátkou, vedlejšími produkty výroby sýrů nebo jogurtů, se v posledních letech stává velmi oblíbeným. Tento přírodní přístup využívá sílu těchto mléčných derivátů v kombinaci s dalšími přírodními složkami, jako je skořice a kurkuma (o jejích výhodách jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři.cz již psali), k vytvoření účinného půdního přípravku, který podporuje růst rostlin a zdraví půdy.
Vše ještě vylepší síran
A když navíc k tomuto hnojivu přidáte osvědčený síran měďnatý, získáte směs, která z vašich záhonů rázem udělá doslova živinami nabitou černozem, jak píše mimo jiné i web Dáma. Stačí vzít litr syrovátky nebo kefíru a rozmíchat v 1 litru vody. Osobně mám raději kefír, často ho totiž dokážu koupit ve výprodeji opravdu za pár korun. Poté přidejte ještě jednu lžíci síranu a máte hotovo.
Aplikace kefíru nebo syrovátky na půdu
Nyní, když je půdní přípravek na bázi kefíru nebo syrovátky připraven, je čas jej aplikovat na zahradu. „Nejvhodnější dobou pro použití tohoto ošetření jsou první týdny podzimu. Toto načasování umožní půdě absorbovat živiny a mikroorganismy a obohatit ji pro nadcházející vegetační období,“ říká Dušan B. ze Strečna, který tuto metodu praktikuje už několik let.
- Připravenou směs zřeďte přidáním 1 polévkové lžíce koncentrovaného roztoku do 5 litrů vody. Toto naředění zajistí rovnoměrné rozprostření ošetření po celé zahradě.
- Dbejte na to, aby roztok při aplikaci pokryl celý záhon nebo plochu zahrady a podpořil tak vyvážené rozložení živin a mikroorganismů, radí ještě web Agromanuál.
„Pokud jste měli letos na záhonku škůdce nebo nějaké půdní nemoci, pak ještě před aplikací hnojiva posypte zeminu hojně namletou hořčicí a dobře zapracujte. Působí jako skvělá dezinfekce. Takto upravený záhon pak už jen zalijte kefírem nebo syrovátkou a uvidíte, jak se na něm bude příští rok všem plodinám dařit,“ dodává ještě pan Dušan.