Nejde jen o obyčejné koření: Kurkuma odežene ze zahrady všechny škůdce

Naučte se využívat kurkumu na zahradě a usnadněte si práci. Díky tomuto oblíbenému exotickému koření se zbavíte škůdců a ochráníte své rostliny i budoucí úrodu.

Proč přidávat kurkumu k sazenicím během jejich výsadby i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se na své zahradě potýkáte s neustálou přítomností škodlivých druhů hmyzu, vyzkoušejte k jejich odstrašení tento jednoduchý trik. Díky špetce kurkumy se škůdci vašim záhonům raději obloukem vyhnou. Nemusíte nutně utrácet za drahé postřiky plné nebezpečných chemikálií, které negativně působí na životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. 

Proč využívat přírodní prostředky

Přestože jsou v dnešní době obchody plné insekticidů, které pomáhají v boji proti útokům hmyzu, z dlouhodobého hlediska je jejich používání opravdu nebezpečné. Látky v nich obsažené mohou otrávit i jiná zvířata, která se po zahradě pohybují, a dokonce i způsobit potíže malým dětem. Používání přírodních přípravků je nejen bezpečnější, ale také šetrnější, a zároveň finančně výhodnější.

Jak se účinně zbavit škůdců

Aby byl váš boj proti škodlivému hmyzu úspěšný, vyplatí se proti nim využít jejich slabiny. Proti šnekům a slimákům se skvěle osvědčily bariéry ze sypkého materiálu, přes který nedokáží přelézt. Druhy, které mají silně vyvinutý čich je zase velmi snadné nalákat do pasti a znemožnit jim tak přístup k hledané potravě. S pastí je pak snadno zlikvidujete.

Rajčat tolik, že je můžete rozdávat: Božská kombinace popele, hořčičného prášku a vaječných skořápek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak funguje kurkuma

Toto žluté aromatické koření vám poslouží zároveň jako vynikající hnojivo, insekticid a fungicid. Díky vysokému obsahu antioxidantů zlepšuje imunitu a podporuje celkové zdraví rostlin. Ty jsou pak mnohem odolnější vůči nemocem, houbovým chorobám, plísním i útokům různých škůdců. Vhodné je jejich použití k ošetření zeleninových i okrasných záhonů.

Jak kurkumu používat na zahradě 

Výroba přírodního roztoku je velmi jednoduchá. V 8 litrech vody rozpusťte 2 polévkové lžíce kurkumy a směs pořádně promíchejte. Abyste dosáhli co nejlepších účinků, je potřeba pravidelně tento postřik aplikovat na listy rostlin. Účinný pesticid si vyrobíte smícháním 1 polévkové lžíce kurkumy s 1 lžíci ekologického pracího prášku a 4 litry vody. Koření lze také jednoduše nasypat na záhon nebo listy rostlin a nechat působit.

Léčivé účinky kurkumy využijete také při roubování a prořezávání. Stačí jen smíchat trochu koření s vodou tak, aby vám vznikla hustá žlutá pasta. Tu pak pomocí vatové tyčinky naneste na poškozené oblasti a nechte místa zacelit. Zabráníte tím vzniku infekcí. Pro lepší zakořenění přidejte před roubováním 2 polévkové lžíce kurkumy a usnadněte průběh dalších procesů.

Jak bojovat se škůdci na zahradě

Jaké koření využíváte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články