Bělení stromů na podzim: Vápno a síran měďnatý zařídí zaručený úspěch

Bílení kmenů a spodních větví stromů dokáže váš sad ochránit před mrazem – ale použít jen vápno nestačí. Přidejte k němu i síran.

Bělení stromů na podzim: Vápno a síran měďnatý pomohou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bělení je osvědčená technika, která nejen chrání stromy před zimním úpalem, ale také pomáhá podle webu Rostlinky udržovat vyrovnanou teplotu mezi dnem a nocí. Vápno a síran měďnatý vám při tomto nezbytném úkonu budou skvělými pomocníky.

Význam podzimního bělení stromů

Bělení vytváří ochrannou vrstvu, která odráží sluneční světlo a zabraňuje přehřátí a popraskání kůry. Také pomáhá udržovat stabilní teplotní rovnováhu stromů, jak potvrzuje i web iReceptář. Přes den odráží nadměrné sluneční světlo, čímž zabraňuje prudkým nárůstům teploty, zatímco v noci izoluje kůru a minimalizuje riziko poškození mrazem.

„Bělení slouží také jako přirozený prostředek proti škůdcům. Alkalický charakter běli odpuzuje hmyz a některé hlodavce, čímž snižuje pravděpodobnost poškození kůry stromu,“ doplňuje informace čtenář Jan P. z Kunštátu. A hodí se úplně pro všechny stromy bez ohledu na to, zda plodí či nikoliv, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Klasický recept na bělení

Tato tradiční směs se skládá z hašeného vápna, které lze snadno připravit z nehašeného vápna (oxidu vápenatého) přidáním vody. Zde je návod, jak si můžete toto klasické vápno připravit:

  • Hydratované vápno (hašené vápno)
  • Studená voda
Čím v letošním roce zahradníci bělí stromy iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete své ovocné stromy ochránit před útokem zimy, měli byste se právě teď postarat o nabílení jejich kmenů a spodních větví.

Vezměte 1,5 dílu studené vody a přidejte 1 díl hydratovaného vápna. Obojí důkladně promíchejte, dokud nedosáhnete hladké, krémové konzistence. Tato směs je připravena k aplikaci na kmeny stromů. Existují však i další varianty, které mohou vašim stromům přinést ještě více užitku.

Třešnička na dortu v péči o třešeň: Správný podzimní řez a dobře zvolené hnojivo zařídí v příští sezóně enormní úrodu

Vylepšené bělení pomocí síranu měďnatého

Přidání síranu měďnatého do směsi na bělení může podle mých zkušeností poskytnout stromům ještě další dodatečnou ochranu proti škůdcům a chorobám. Síran měďnatý je totiž účinný fungicid a baktericid, který pomáhá předcházet různým chorobám a napadení stromů. Připravte si směs hydratovaného vápna a studené vody, jak je popsáno v klasickém receptu na bělení.

Abyste své ovocné i okrasné stromy ochránili před vlivem okolního prostředí co nejlépe, měli byste jejich kmeny natřít na bílo iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste své ovocné i okrasné stromy ochránili před vlivem okolního prostředí co nejlépe, měli byste jejich kmeny natřít na bílo

Pro zvýšení ochrany přidejte 300 g síranu měďnatého na každých 2,5 kg hydratovaného vápna. Tuto směs důkladně promíchejte, abyste zajistili rovnoměrné rozložení. Volitelně můžete přidat 100 gramů běloby pro zvýšení tloušťky. A pokud vám záleží na ochraně před hlodavci, přidejte do směsi 1 polévkovou lžíci kyseliny karbolové, která odradí tyto škůdce od ohlodávání kůry stromů. Nyní už zbývá vybrat jen ten správný čas – o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jaké jsou vaše triky na podzimní bělení stromů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články