Úrodnost půdy se dá zlepšit jedna báseň, chce to jen dolomitovou moučku

Správné vyživování zahrady není samozřejmost – pokud se spoléháte jen na kompost, nemusí to stačit. Skvělým pomocníkem je i dolomitová moučka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úrodnost půdy je základním pilířem úspěšného zemědělství a zahradničení. A právě teď, když se blíží konec sezóny sklizně a začínají přípravy pro příští rok, je k péči o ni opravdu ideální čas. Jedním z klíčových kroků je zrytí a aplikace hnojiv.

Dolomitová moučka pro rostliny

Toto hnojivo má vynikající vlastnosti, neboť dokáže neutralizovat kyselou reakci půdy a zároveň ji zásobuje důležitými minerály jako je vápník a hořčík. Dolomitová moučka se aplikuje během podzimního překopávání, což umožní této látce vstřebat se do půdy a začít působit. „Toto hnojivo je účinné po dobu 3–5 let, což znamená, že jeho aplikace má dlouhodobý pozitivní dopad na úrodnost půdy,“ připomíná náš čtenář Bohumil D. z Trojanova. „Při aplikaci dolomitové moučky je důležité vyhnout se současnému používání dusíkatých hnojiv.

Mezi aplikacemi těchto látek by měla být alespoň týdenní pauza. Důvodem je, že dusíkatá hnojiva mohou narušit účinnost dolomitové moučky,“ doporučuje dále a dodává: „Toto hnojivo je bezpečné pro pěstované plodiny a značně obohacuje půdu životně důležitými prvky, a to zvláště na kyselých půdách, kde je vyšší koncentrace rozpustných hlinitých solí, takže tu dokáže dolomitová moučka efektivněji působit. Vápník a hořčík, které obsahuje, jsou klíčové pro zvýšení úrody zeleniny jako jsou kapusta, řepa, dýně, cibule a okurky.“

Dejte pozor na chlor

Nechcete sázet na dolomit? Pak klidně zvolte některé z minerálních hnojiv. Ale pamatujte si, že vysoká hladina rozpustných hlinitých solí (jež právě tato hnojiva často obsahují) v půdě může být pro růst rostlin problematická. Tyto soli v malém množství mohou přispět k růstu rostlin, ale ve větší koncentraci způsobují škody a mohou vést naopak k jejich úhynu. Jedním z faktorů, které zvyšují koncentraci těchto solí, je používání hnojiv obsahujících chlor. Důležité je proto vybírat hnojiva bez chloru, upozorňuje web Deník.

Hnůj nahradí zelené hnojení, vyživí půdu a rostliny donutí k růstu

Vyzkoušet můžete i zelené hnojení

Portál SemenaOnline pak k vyživení zahrady doporučuje zelené hnojení. Tato praxe, která spočívá v pěstování určitých druhů rostlin, pomáhá chránit půdu před vysycháním, erozí a vymýváním živin. Tyto rostliny nejenže zlepšují strukturu půdy, ale také mají pozitivní vliv na její kvalitu. A jejich semena jsou navíc velmi levná.

Pokud chcete, aby vaše zahrada opět plodila jako ve chvíli, kdy jste s ní začínali, musíte svou půdu především správně vyživit iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby vaše zahrada opět plodila jako ve chvíli, kdy jste s ní začínali, musíte svou půdu především správně vyživit

Já používám nejčastěji hořčici nebo svazenku. Chalupáři-Zahrádkáři také přinesli tipy na mýty o hnojení nebo na efektivní využití bramborových slupek, jež dokážou zahradu také vyživit (ovšem kromě toho nabídnou i spoustu jiných použití).

Jak si jednoduše vyrobit si účinné hnojivo pro rostliny ze slepičinců

Jak se o úrodnost své zahrady staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články