Ušetřit za vytápění je hračka, stačí použít obyčejný alobal

Za topení můžete ušetřit díky pomocníkům za pár korun – jedním z těch opravdu osvědčených je docela obyčejná role alobalu.

Alobal rozhodně nemusíte využívat jen v kuchyni – jeho správná aplikace vám při pěstování rostlin pomůže vyřešit celou řadu problémů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Udržování tepla doma v chladných měsících nemusí vyžadovat značné finanční investice ani příliš mnoho času. Dosáhnout útulnosti bez vysokých účtů za topení nebo vrstev teplých svetrů je jednodušší, než by se mohlo zdát, a často se to dá zařídit pomocí předmětů, které už ve své domácnosti máte. Hodit se vám budou třeba kusy koberců, ale také alobal nebo třeba správně smotané osušky a ručníky.

Dejte pozor na zakrytí podlahy

Většina domácností vlastní koberce, ale málokdo si uvědomuje jejich potenciál při zadržování tepla v místnosti. Tyto nenápadné předměty totiž fungují jako velmi účinné tepelné izolanty, podobně jako například průmyslově používaná skelná vlákna. A oproti nepokryté podlaze izolují až 10krát lépe. Pokud je nemůžete dát do všech místností, aplikujte je alespoň tam, kde máte často položené nohy – uvidíte, že vám hned bude tepleji.

Vyzkoušet můžete i alobal

Trochu ochrany vyžadují také radiátory, zejména ty, které jsou umístěny podél vnějších stěn, jak informuje web iReceptář. Stačí sáhnout po hliníkové fólii a rozvinout ji za radiátorem. Tím přesměrujete teplo do místnosti (v opačném případě by se rozptýlilo do zdi). A alobalem také omotejte všechny trubky topení vedoucí v prostorech, které vytápět nepotřebujete. Udržíte tak jejich teplo až do míst, kde ho potřebujete více, jak radí web JsmeKočky.

Alobal rozhodně nemusíte využívat jen v kuchyni – jeho správná aplikace vám při pěstování rostlin pomůže vyřešit celou řadu problémů

Alobal a jeho strany: Lesklá drží teplo, matná teplo vydává

A nezapomeňte ani na okna, i ta se totiž často významně podílejí na tepelných ztrátách v domácnostech. Proti tomu lze bojovat použitím bublinkové fólie – ta dokáže snížit tepelné ztráty o 20 % až 50 %. „Vyberte si bublinkovou fólii s většími bublinami, protože umožňuje větší prostup světla a zároveň nabízí účinnou izolaci,“ radí náš čtenář Milan P. z Rožnova pod Radhoštěm, který tuto techniku každoročně používá na chatě.

Aby se letos váš účet za vytápění nevyšplhal do závratných výšin, musíte už teď své topení na příchod chladného počasí správně připravit. iZdroj fotografie: Almanta / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
Aby se letos váš účet za vytápění nevyšplhal do závratných výšin, musíte už teď své topení na příchod chladného počasí správně připravit

Zaizolujte i své dveře

Ve spodní části dveří se často tvoří průvan, díky němuž do vaší domácnosti proniká studený vzduch. Utěsnění tohoto prostoru pomocí těsnění nebo šikovně sbalených ručníků či osušek může tepelné ztráty výrazně snížit. Tyto jednoduché doplňky jsou nastavitelné tak, aby se hodily pro různé velikosti dveří, a účinně zabraňují úniku tepla. Já do ručníku ještě vždycky zamotám vařečku – zábrana tak díky ní lépe drží na místě. A pohlídejte si i odvzdušnění radiátorů – jak na to jsme psali na webu Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Jak si ideální teplotu v domácnosti udržujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články