Už žádná špína mezi dlaždicemi, zašlé nečistoty zničí citronová šťáva se sodou

Pokud nesnesete pohled na znečištěné páry mezi dlaždicemi plné nečistot a plísní, vezměte si k ruce kyselost citronu a abrazivitu jedlé sody.

Už žádná špína mezi dlaždicemi, zašlé nečistoty zničí citron se sodou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spárovací hmota mezi dlaždicemi se časem zašpiní a pokryje se vrstvou usazenin, nečistot, a mnohdy také plísní, která se odstraňuje jen velmi obtížně. Ovšem nemusíte hned kupovat drahé specializované čisticí prostředky. Pokud víte, jak na to, zvládnete spáry hodit „do gala“ i s pomocí jednoduchých domácích prostředků.

Roztok citronové šťávy a vody

Jedna z nejjednodušších metod zahrnuje jen samotnou citronovou šťávu. Funguje ve chvíli, kdy vaše spáry ještě nejsou příliš znečištěné. Kyselá povaha citronové šťávy pomáhá rozkládat všechny nečistoty a skvrny a snadno se dostane i tam, kam sypké čisticí prostředky ne.

  • Smíchejte jednu lžíci citronové šťávy se 100 ml vody.
  • Roztok naneste na spáry rozprašovačem a nechte několik minut působit.
  • Pomocí kartáče spáry vydrhněte a poté je opláchněte vodou.
  • Tato metoda je šetrná k životnímu prostředí a bezpečná pro většinu typů dlaždic, takže přestavuje vynikající volbu pro každodenní úklid.

Pasta z jedlé sody

Jedlou sodu, která se běžně vyskytuje v kuchyních, lze použít jako čisticí prostředek. Hodí se ve chvíli, kdy jste svou koupelnu trochu zanedbali a čekají na vás tedy mnohem větší nánosy usazenin a plísní, než by byla schopna zvládnout samotná citronová šťáva.

  • Smíchejte jedlou sodu s vodou a vytvořte pastu.
  • Tu naneste na spáry a nechte ji několik minut působit.
  • Nakonec vše vydrhněte kartáčem a opláchněte.

Ocet na odolné skvrny

V případě odolnějších skvrn může být podle webu HomeInCube účinnou alternativou ocet. I tentokrát je postup velmi jednoduchý.

  • Smíchejte stejný díl octa a vody.
  • Roztok nastříkejte na spáry a nechte působit.
  • Po několika minutách spáry důkladně vydrhněte poté opláchněte vlažnou vodou se saponátem.

Odstranění zelených skvrn z dlažby a terasy. Použijte velmi jednoduchý trik

Při používání octa však vždy zajistěte řádné větrání, protože jeho zápach může dráždit dýchací cesty. Vyhněte se také všem příliš abrazivním čisticím prostředkům (třeba kuchyňskému písku), protože mohou poškodit glazuru a vést k jejímu znehodnocení. Chalupáři-Zahrádkáři ocet také doporučují jako odstraňovač skvrn na oblečení nebo jako aviváž na ručníky.

Jedna z nejjednodušších metod zahrnuje jen samotnou citronovou šťávu iZdroj fotografie: Depositphotos
Jedna z nejjednodušších metod čištění dlaždic zahrnuje jen samotnou citronovou šťávu

Udržování čistých spár voskem

Jakmile je spárovací hmota čistá a suchá, potřete ji bílou parafínovou svíčkou. Tím se nejen rozjasní, ale také impregnuje, což zabraňuje hromadění vody a nečistot (a tím i růstu plísní). Tento postup doporučuje web iReceptář a já s ním rozhodně souhlasím, protože jsem ho sama vyzkoušela. Využívám na něj zbytky svíček, které se už jinak k ničemu nehodí, takže mě navíc takhle metoda nestojí vůbec nic – jen trochu mého času.

Jak se se znečištěním koupelny obvykle potýkáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články