Už žádná zamlžená okna: S lepší izolací už kondenzace nehrozí

Nenechte si zkazit den nevzhlednými zamlženými okny – vyzkoušet můžete celou řadu účinných řešení, ovšem začít musíte dobrou izolací.

Už žádná zamlžená okna: S lepší izolací budete mít po problémech i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při poklesu teplot se na plastových oknech často objevuje nepříjemná kondenzace, která vzniká v důsledku střetu teplého a studeného vzduchu. K tomu dochází, když jsou mezi rámem a okenním pláštěm příliš velké mezery, často nedostatečně utěsněné při montáži. K trvalému odstranění kondenzace na oknech je proto mnohdy nutná celková oprava konstrukce, která představuje jediné účinné řešení. Ovšem vyplatí se to hned z několika důvodů.

Jak začít s rekonstrukcí

„Zpočátku je nezbytné odstranit opláštění a vyplnit všechny existující mezery a dutiny,“ radí náš čtenář Milan P. z Kouřimi, který celý postup na svém zděděném domě realizoval nedávno. Následně je nutné vše uvést do původního stavu. Za tu práci to stojí. Izolace okenních otvorů totiž jako bonus zvýší teplo v interiéru. A ačkoli si takové práce mohou vyžádat značné množství času, řeší dva problémy současně. Nejenom, že eliminují kondenzaci na oknech, ale také zabraňují pronikání studeného vzduchu.“

Jak zabránit rosení oken během zimy

Kapek orosené vody a kondenzace se lze dlouhodobě zbavit z jakýchkoliv oken ve třech krocích

Pomoci může i větrání

Podle webu iDnes se jedná se o jednoduchou, ale vysoce účinnou metodu, která spolehlivě zabraňuje zamlžování. Stačí zbavit interiér přebytečných vodních par a snížit vlhkost vzduchu v místnosti. Musíte jen udržovat vlhkost vzduchu v interiéru na úrovni přibližně 50 %.

  • Při vaření se doporučuje používat odsavač par a vařit v zakrytých hrncích.
  • Pokud máte na oknech žaluzie, ponechte je vytažené, napomůže to proudění vzduchu kolem okenních skel.

Aby se zabránilo kondenzaci vlhkosti, je také podle webu BydlímeKvalitně důležité udržovat v místnosti stabilní teplotu (ideálně 21 °C). V takovém prostředí by neměly vznikat problémy s kondenzací na okenních tabulích. Když se na oknech začne hromadit kondenzát, slouží to jako varovný signál: okamžité větrání je nezbytné. Mě se vyplatilo otevřít okna dokořán 3 až 4krát denně vždy na 5 minut, aby vznikl průvan. Toto krátké větrání zaručí, že se nábytek ani stěny během větrání výrazně neochladí a výskyt kondenzace tedy nehrozí.

Na problém neustále zamlžených oken se rozhodně nevyplácí rezignovat – jeho řešení je totiž mnohdy velmi levné a snadné. iZdroj fotografie: Depositphotos
Na problém neustále zamlžených oken se rozhodně nevyplácí rezignovat – jeho řešení je totiž mnohdy velmi levné a snadné

Pomůže i sůl nebo silikagel

Pokud se vám nedaří problém s kondenzací eliminovat, pak na okenní parapet postavte misky se silikagelem nebo obyčejnou solí. Dokážou do sebe vlhkost natáhnout, a pokud je budete pravidelně vyměňovat, zcela vás tohoto nepříjemného problému zbaví. Mezi další tipy Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití fólií nebo jednoduchá aplikace staré ponožky.

Na návštěvě u kutila – jak postupovat proti mlžení oken

Jak jste si s vlhkostí zkoncentrovanou na oknech poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články