Už žádné lišejníky a mechy na stromech, hlavním pomocníkem je síran měďnatý

Pokud své stromy právě teď ošetříte síranem, zbavíte je jednoho velkého problému – mechy a lišejníky je už ohrožovat nebudou.

Lišejníky na kmenech stromů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lišejníky a mechy mohou stromům svým způsobem škodit, jak informuje web NašeKrásnáZahrada – a to zejména pokud nadměrně kolonizují kůru. Jejich přítomnost často ukazuje na základní problémy, jako je nerovnováha vlhkosti, nedostatečné sluneční světlo nebo špatná kvalita vzduchu. Stromu sice přímo neubližují, ale mohou se v nich vyskytovat škůdci a patogeny, což představuje pro zdraví vašich dřevin významnou hrozbu, jak informuje například web iReceptář.

Proč síran měďnatý?

Tento fungicidní a baktericidní přípravek proniká do jádra problému a zaměřuje se na výrůstky mechů a lišejníků, aniž by strom poškodil – tedy za předpokladu, že je používán přesně a opatrně. Ale pro lidi nebezpečný být může, takže než se pustíte do této záchranné mise, vybavte se rukavicemi, brýlemi a maskou.

Kvetoucí lopatkovec

Co se žlutými listy lopatkovce: Chce to hořčík a také síran

Rozpusťte malé množství síranu měďnatého ve vodě a použijte jako postřik. Ten po důkladné aplikaci na postižená místa (mně se osvědčilo stříkat až do skanutí) působí rychle, proniká do lišejníků a mechů a znemožňuje jim udržet se na stromě. Po několika dnech je tak z jeho okolí stačí jen shrabat hráběmi.

Načasování je důležité

Pro aplikaci vyberte suchý a klidný den, abyste zajistili maximální účinnost a minimální „rozlet“ přípravku do okolí. Ideální je časné jaro nebo pozdní podzim, kdy stromy spí, což umožňuje roztoku proniknout hluboko do štěrbin kůry bez zásahu listí. Ale stihnete to klidně ještě teď,“ radí náš čtenář Ivan N. z Kuksu.

Aby vašemu stromu neškodily mechy a lišejníky, naučte se je šikovně odstranit. Pomůže vám k tomu levný síran. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vašemu stromu neškodily mechy a lišejníky, naučte se je šikovně odstranit. Pomůže vám k tomu levný síran

Mechanické odstranění také pomůže

V případě menšího napadení lze lišejníky a mechy šetrně odstranit i měkkým kartáčem nebo škrabkou, aniž by došlo k poškození kůry. Více o této metodě psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku. Nejlepší je však vždy prevence. Proto se snažte korunu stromů vždy udržovat vzdušnou a ne příliš hustotu – jinak se uvnitř ní bude držet vlhko (a také stín), jež růst těchto nežádoucích organismů značně podporují.

Jak lišejníky a mechy na stromech likvidujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články