Už žádný lišejník a mech na stromech, dá se jich zbavit za pomocí síranu měďnatého

Za nízkou úrodu ovocných stromů a keřů může mimo jiné také přítomný mech a lišejníky. Odstraňte je snadno a bez chemie.

Prosvětlené koruně nehrozí tolik výskyt lišejníků a chorob i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vrstva mechu a lišejníků rozhodně není na ovocných stromech a keřích žádoucí. Jde o symbiotické soužití houby a řasy, případně sinice a i když rostou velmi pomalu, jsou velmi odolné i vůči velmi náročným podmínkám, jako je silný mráz či vítr. Mechy se zase řadí mezi výtrusné rostliny, které nemají velký kořenový systém a jdou tak často velmi dobře odstranit. Zadržují velmi dobře vodu a daří se jim tak hlavně na stinných a vlhkých místech. Ani jeden z těchto organismů stromům a keřům nesvědčí. Jak je odstranit?

Mechy a lišejníky zničíte mechanicky i postřikem

Přítomnost mechu je nežádoucí i v trávníku, kterému brání v růstu. Chalupáři-Zahradníci radí použít pro jeho odstranění obyčejný ocet. Ten ale můžete použít i v případě, že mechy a lišejníky napadly i vaše stromy a keře. Smíchejte vodu a ocet v kombinaci 1:10 a postižená místa tím postříkejte. Za mě je to nejlepší způsob, protože nevyžaduje koupi agresivních chemických přípravků, je ovšem nutné postřik provádět vícekrát za rok, nejlépe alespoň třikrát. Vyberte si pro to den, kdy neprší a nefouká silný vítr.

Síran měďnatý také pomůže

Pokud vás už ovšem tlačí čas, pak vám nejspíš ocet stačit nebude – obvykle je totiž zapotřebí jeho opakovaná aplikace. V takovém případě doporučujeme zasáhnout pomocí síranu měďnatého. Stačí vám jedna lžíce na 15 litrů vody. Při postřiku však musíte být opravdu pečliví a aplikovat ho na opravdu všechna místa. Jinak ho nejspíš budete muset zopakovat.

Lišejníky na stromech signalizují velký problém. Tento podomácku smíchaný postřik s nimi zatočí dřív, než se rozrostou po všech větvích

Je likvidace opravdu nutná?

A proč je nutné mechy a lišejníky odstraňovat? Web ZahradnickáKuchařka říká, že časem se mohou podepsat na snížení úrody a kvalitě ovoce, také ale narušují kůru a dostanou se i do pletiva, kde mají úrodnou půdu bakterie a výtrusy. Ty dřevinám velmi škodí. Odstranit je můžete i mechanicky pomocí kartáče, jak radí web iReceptář.

Plíseň v pračce je problém, který by neměl být ignorován. iZdroj fotografie: Freepik
Přítomnost mechů a lišejníků rozhodně není na stromech a keřích ve vaší zahradě žádoucí. Zbavte se jich jednoduše a rychle

Tento způsob je sice zdlouhavý, nicméně velmi účinný. Pod strom vždy natáhnu plachtu a drátěným kartáčem odstraňuji kousek po kousku. Dělám to vždy na jaře,“ říká dlouholetý zahradník pan Aleš M. z Roudnice nad Labem.

Jak odstraňujete mechy a lišejníky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články