Co se žlutými listy lopatkovce: Chce to hořčík a také síran

Pokud je váš lopatkovec nevzhledný, dává vám najevo, že mu něco chybí. Většinou bývá na vině jeho neuspokojivého stavu špatná výživa.

Kvetoucí lopatkovec i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Lopatkovec bývá milovníky zeleně vnímán jako nenáročná rostlina – ovšem ve skutečnosti tomu tak úplně není. Je sice pravda, že si o zálivku „řekne“ svěšením listů – ale pokud na to budete spoléhat příliš často, můžete se podle webu Dřevostavitel „těšit“ spíše na nevzhledný uvadající kus se žloutnoucími listy. Na ty však naštěstí existuje snadná pomoc.

Identifikace příčiny žloutnutí listů

Začněte prořezáním postižených listů u báze. Řeznou plochu poté pokryjte práškovým aktivním uhlím, abyste zabránili infekci. Listy, které jste odstranili, poté důkladně prohlédněte a pokuste se tak identifikovat příčinu problému.

  • Pokud jsou viníkem škůdci, zlikvidujte je a ošetřete rostlinu mýdlovým roztokem, roztokem tabáku nebo vhodným insekticidem.
  • V případě houbových infekcí lze podle návodu použít fungicidy.

Jestliže však žádnou zjevnou příčinu nenajdete, pak máte nejspíše co dočinění s nedostatkem živin.

Řešení nedostatku živin

Žluté listy mohou často znamenat především nedostatek hořčíku. Zde může být prospěšná aplikace některých specifických živin, jako je například epsomská sůl (síran hořečnatý). Epsomská sůl poskytuje lopatkovci hořčík i síran – tedy základní živiny, které pomáhají při tvorbě chlorofylu a aktivaci enzymů.

Jak pečovat o lopatkovec, aby kvetl opravdu po celý rok bujně a bohatě. Stačí dodržovat 3 šikovné triky

Jak na to? Použijte osvědčený návod naší čtenářky Boženy N. z Napajedel. „Rozpusťte epsomskou sůl ve vodě a použijte ji k zalévání rostlin nebo ji nastříkejte přímo na listy. Jednou za týden to obvykle úplně stačí. Jakmile se žloutnutí zastaví, pak sůl používat přestaňte, abyste rostlinu nepřehnojili a nepřesolili substrát.“ A dobrou zkušenosti mají Chalupáři-Zahrádkáři i s docela obyčejnou skořicí.

Roli může hrát i světlo

Ačkoli lopatkovce obvykle velmi dobře snášejí slabé světlo, jak píše web NašeZahrada, ve skutečnosti dávají přednost jasnému, nepřímému slunečnímu světlu. Příliš mnoho přímého slunce však může listy spálit a způsobit jejich nevzhledné zbarvení, jak jsme se v redakci sami přesvědčili. Nikdy to tedy se sluníčkem nepřehánějte – a to především s tím jarním. O dalších tipech pro pěstování jsme psali zde.

Jak odstranit plísně z domácnosti několika jednoduchými způsoby iZdroj fotografie: Unsplash
Hořčík je důležitým mikroprvkem pro rostliny, který je nezbytný pro fotosyntézu a další důležité funkce. A totéž platí i pro síran

Přesazování jako poslední možnost

Pokud vše ostatní selže, zvažte přesazení rostliny. Opatrně ji vyjměte z půdy, očistěte kořeny a v případě potřeby trs rozdělte. Oddělené části umístěte do vody, dokud jim nevyrostou nové kořeny, a poté je přesaďte do čerstvé zeminy.

Přesazování a péče o lopatkovec

Jaké jsou vaše nejoblíbenější pokojové rostliny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články