Už žádné mastné skvrny na pohovce, navždy je zničí ocet s mýdlem

K vyčištění pohovky už nikdy se nebudete potřebovat profesionály – s několika chytrými technikami to zvládnete docela sami.

Už žádné mastné skvrny na pohovce, navždy je zničí ocet a mýdlo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Půvab bezchybného domova je něčím hluboce uspokojivým. Pohled na vanu bez rzi nebo na neposkvrněnou pohovku bez mastných skvrn vnáší do našich obytných prostor pocit klidu a pořádku. A mnohdy se přitom obejdete i bez chemie.

Odstranění mastných skvrn z látkového čalounění

Měkký, látkou čalouněný nábytek se často stává obětí různých skvrn, a to zejména těch mastných. Čerstvá skvrna se může poddat jednoduchému vydrhnutí vodou a mýdlem, ale starší, odolné skvrny vyžadují více vynalézavosti. Výborným domácím prostředkem může být směs stejných dílů minerální vody, tekutého mýdla a octa. Tento roztok nanesený pomocí rozprašovače dokáže odstranit i ty nejodolnější skvrny. Po několika minutách jej setřete vlhkým hadříkem a místo vysušte fénem.

Rituál před čištěním

Ovšem předtím, než se pustíte do odstraňování samotných skvrn, je nezbytné místo důkladně vyčistit, jak radí web AAzdraví. Proto pečlivě vyluxujte všechny polštáře, štěrbiny a opěradla. A pokud je vaše pohovka rozkládací, využijte toho a důkladně ji vyluxujte i uvnitř. Tento krok zajistí, že procesu odstraňování skvrn nebude bránit žádný prach ani nečistoty.

Směs z běžně dostupných surovin vyčistí gauč i autosedačku lusknutím prstů. Zbaví je zašlých skvrn či dokonce i cigaretového zápachu

Trik s jedlou sodou pro odstranění zápachu

A pokud máte dojem, že vaše pohovka nepříjemně zapáchá, může vám pomoci i trik z webu iReceptář. Jedlá soda, která je základem mnoha užitečných vychytávek a triků při péči o domácnost, je totiž podle něj vynikající i pro neutralizaci pachů. A její použití není ani nijak komplikované. Hojně jí posypte čalounění, jemně vetřete a nechte působit asi 15 minut. Poté ji opravdu pečlivě vyluxujte.

Pozvat si domů na čištění pohovky profesionály může být leckdy opravdu drahé. A není to ani třeba, snadno to zvládnete sami. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pozvat si domů na čištění pohovky profesionály může být leckdy opravdu drahé. A není to ani třeba, snadno to zvládnete sami

Tato metoda dokáže zázraky také při osvěžování matrace,“ dodává naše pravidelná čtenářka Iveta P. z Hloubětína. „Sodou posypávám matrace jednou za měsíc a pořád jsou cítit jako nové – po žádném zápachu není ani památky.“ A já jen dodám, že místo sody můžete použít i prášek do pečiva. Je sice dražší, ale když vám doma soda dojde, rozhodně se vyplatí po něm sáhnout. Čistá domácnost je totiž nade vše. Alespoň já se v ní vždycky cítím mnohem lépe – vy ne?

A pokud pohodlné posezení do své domácnosti teprve hledáte, můžete si podle instrukcí Chalupářů-Zahrádkářů lehce vyrobit třeba praktický sedací pytel nebo třeba jednoduchý, ale přitom velmi účelný a komfortní nábytek z palet.

K čemu v domácnosti využíváte jedlou sodu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články