Už žádné nepříjemné pachy z pračky, pomůže obyčejný ocet

Na plísně, které se často vyskytují v pračce, zabírá docela obyčejný ocet. Stačí ho jen správně nadávkovat a zapnout vhodný program.

Už žádné nepříjemné pachy z pračky, vyřeší je obyčejný ocet i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Časem se i u těch nejspolehlivějších praček může objevit nepříjemný zápach. Tyto pachy často vznikají v důsledku nahromadění zbytků, plísní a hniloby. Naštěstí existuje celá sbírka cenných tipů a triků, které zajistí, že si vaše pračka po každém praní zachová svěží a příjemnou vůni. Všechny mám osobně vyzkoušené, takže můžu doporučit. Navíc pravidelné čištění prodlužuje její životnost, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři rovněž informovali.

Čištění pračky octem a sodou

Budete potřebovat:

  • Ocet
  • Jedlou sodu
  • 2 tablety do myčky nádobí

Začněte tím, že se ujistíte, že je filtr vypouštěcího čerpadla čistý. Položte na podlahu hadr, abyste zachytili veškerou vodu, podle pokynů výrobce se dostaňte k filtru a vyjměte jej. Pokud si nejste jisti, jak to provést, nahlédněte do návodu k obsluze pračky (často bývá návod k dohledání i na YouTube).

Po vyjmutí vyprázdněte filtr od veškeré zachycené vody a nečistot. Vyčistěte jej opláchnutím teplou vodou a použitím starého zubního kartáčku namočeného ve směsi jedlé sody a vody. Filtr postříkejte octem a vydrhněte také prostor filtru pračky, jak doporučuje web Antena3. Po vyčištění jej vytřete do sucha a filtr vyměňte. Tento postup je třeba provádět pravidelně v závislosti na četnosti praní prádla.

Vyčistěte zásobník na prací prostředky

Chcete-li odstranit případné zbytkové pachy, postříkejte zásobník na prací prostředky octem a nechte jej chvíli odstát. Poté ji vložte do mísy s horkou vodou, přidejte trochu jedlé sody a trochu více octa a vydrhněte veškeré nečistoty. Nezapomeňte vyčistit také prostor zásobníku na prací prostředek uvnitř pračky.

Pokud se potýkáte s nepříjemným aroma, které se line z vaší pračky, musíte rychle zasáhnout – uvnitř totiž začaly bujet škodlivé plísně iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se potýkáte s nepříjemným aroma, které se line z vaší pračky, musíte rychle zasáhnout – uvnitř totiž začaly bujet škodlivé plísně

Použijte ocet a jedlou sodu

Nalijte ocet do obou přihrádek na prací prostředek v pračce. Do přihrádky na aviváž přidejte místo aviváže ocet. Jedlou sodu můžete nasypat přímo do bubnu pračky. Ocet i jedlá soda společně působí na odstranění zápachu a rozkládají případné usazeniny. Mimochodem – jedlá soda skvěle vybělí i ručníky, jak redakce Chalupáři-Zahrádkáři také vyzkoušela.

Přidejte tablety do myčky nádobí

Vložte do bubnu pračky dvě tablety do myčky (tento tip mám z webu In The Wash). Spusťte cyklus horké vody, například 60 až 90 °C. To pomůže rozložit zbytky mýdlových usazenin, mastnoty nebo nečistot, které mohou způsobovat zápach.

Ocet jako hnojivo na okurky iZdroj fotografie: Freepik
Na plísně, které se často vyskytují v pračce, zabírá docela obyčejný ocet

Esenciální olej pro provonění (volitelně)

Pro příjemnou a dlouhotrvající vůni můžete do přihrádky na aviváž přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Skvěle fungují levandulové, eukalyptové nebo citrusové vůně. Vaše čisté prádlo bude příjemně vonět.

Jaké jsou vaše triky při údržbě pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články