Už žádné škůdci a choroby: Stromy na podzim ochrání modrá skalice

Ochraňte své stromy před písní i houbovými chorobami. Pokud je na podzim ošetříte modrou skalicí, přečkají do jara bez větších obtíží a zajistíte jim ochranu i před škůdci.

lišejník, větve, napadený strom, ovocný strom i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Abyste si i v příštím roce mohli vychutnat bohatou úrodu ovoce ze svých stromů, měli byste jim na podzim dopřát tu nejlepší péči. Podle webu iBuilder je základem jejich ošetření proti škůdcům, chorobám a plísním. Vhodnými hnojivy navíc podpoříte jejich imunitní systém a zajistíte, že zimu přečkají bez úhony. I my se chystáme využít poslední teplé podzimní dny k jejich přípravě na zimní období.

Jak připravit stromy na podzim

Důležitou roli při péči o dřeviny hraje kromě hnojení také jejich pravidelné prořezávání, o čemž jsme psali již v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Nejprve se zbavte všech starých, mrtvých nebo nemocných výhonků, které by mohly nakazit i zbytek stromu nebo i okolní dřeviny. Řezy však provádějte ostrými a čistými nástroji, abyste předešli vzniku infekce a usnadnili hojení vzniklé rány.

Roztok z modré skalice

Už dříve jsme v článku na Chalupáři-Zahrádkáři zmiňovali zázračné účinky modré skalice při ochraně dřevin v zahradě. Abyste si tento účinný postřik doma připravili, budete potřebovat 10 litrů teplé vody a 200 gramů síranu měďnatého. Nejprve sami odstraňte z kmene a větví mech i lišejníky, a poté místa ošetřete připravenou směsí. V případě, že je rána opravdu hluboká, měli byste ji zacelit speciálním tmelem.

prořezávání stromů iZdroj fotografie: Depositphotos
Jak připravit stromy v zahradě na přicházející zimu

Postřik ze síranu železnatého

Tímto postřikem zajistíte stromům ochranu před strupovitostí, padlím, plísní i hnilobou. Stejně jako v předešlém případě si připravte 10 litrů teplé vody a přidejte do ní 100 gramů síranu železnatého, pokud chcete ošetřovat stromy pokryté listím. Při boji s chorobami na třešních, meruňkách a višních do vody přidejte 300 gramů této látky a na jablka a hrušky celkem 500 gramů síranu železnatého. Pomocí rozprašovače aplikujte na poškozená místa nebo celé stromy.

Podzimní postřik na stromy: Mech a lišejník hynou díky síranu železnatému

Škůdci a choroby se na stromech neobjeví, chce to modrou skalici

Nezapomeňte okolí stromu čistit

Abyste zabránili poškození kůry stromu a vyhnuli se i útokům škůdců a jiných živočichů, pravidelně sbírejte spadané listí i plody a vhodným způsobem je likvidujte. Okolí stromu můžete zalít síranem měďnatým nebo podle webu Zahradnická kuchařka i Cuproxatem a opatrně zapracovat pod povrch, jak doporučuje naše čtenářka Helena S. z Turnova: „Na podzim vždy okolo kmene zapracuju síran měďnatý a na jaře nejsou po škůdcích ani stopy.“

Čím ošetřujete dřeviny v zahradě na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články