Podzimní prořezávání stromů aneb hlavní pravidla, která je třeba dodržovat, aby nedošlo k poškození

Podzimní ořez stromů je pro většinu z nich velmi důležitý – musíte při něm však dodržovat ta správná pravidla.

Podzimní prořezávání stromů je náročné, nesmíte je poškodit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prořezávání by mělo být prováděno v době, kdy má strom dostatek času na zacelení ran před nástupem zimy, jak píše web iReceptář. Ideální dobou je podzim, obvykle doba po opadu listí, kdy se strom nachází ve stavu klidu a jeho energie je zaměřena na růst kořenů. Vyhněte však se pozdně podzimnímu prořezávání, protože by po něm stromy mohly být náchylné k poškození mrazem, jak potvrzuje magazín David Domoney.

Prořezávejte odumírající nebo zlomené větve

Jedním z hlavních cílů podzimního prořezávání je podle mých vlastních zkušeností odstranění odumřelých, odumírajících nebo zlomených větví. Tyto větve totiž představují riziko pro zdraví a bezpečnost stromu. Prořezávání by mělo být precizní a měli byste odstraňovat pouze postižené části větví. Podobně postupujte i u dalších dřevin, jak na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři doporučujeme.

„Odumřelé větve jsou zcela bez života a měly by být prořezány celé, v blízkosti kmene. Dbejte na to, aby byl řez čistý, což podpoří hojení, a ošetřete řez zahradním lakem, který ránu ochrání před patogeny. Myslete také na to, že větve mají stále živou tkáň, proto je důležité provádět přesné řezy. Ořezávejte je mírně za místem viditelné infekce nebo choroby, obvykle několik centimetrů od nemocného místa,“ radí zahradník Marcel P. ze Zlatých Hor.

„U zlomených větví proveďte čistý řez přibližně 0,5 cm nad zdravým pupenem nebo uzlem. Odstraňte všechny části větve, které jsou prasklé, potrhané nebo infikované,“ dodává ještě.

Používejte čisté a dezinfikované nástroje

Nástroje na prořezávání by měly být vždy čisté a dezinfikované, aby se zabránilo šíření chorob nebo patogenů z jednoho stromu na druhý. Pro stříhání menších větví je nejlepší používat ostré a kvalitní zahradnické nůžky. Na silnější větve použijte ruční pilku. Vyvarujte se však používání benzinových nebo elektrických řetězových pil, protože mohou strom zbytečně poškodit.

Aby vaše stromy plodily i během příští sezóny opravdu perfektně, dopřejte jim právě teď ten správný řez se vším všudy iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše stromy plodily i během příští sezóny opravdu perfektně, dopřejte jim právě teď ten správný řez se vším všudy

Vyhněte se nadměrnému prořezávání

Přílišné prořezávání může strom oslabit a učinit jej náchylnějším k chladnému počasí, škůdcům a chorobám. Prořezávejte konzervativně a odstraňujte pouze větve, které jsou nezbytné pro zdraví a bezpečnost stromu. Mimochodem věděli jste, že prořezávat potřebují i některé pivoňky, jak jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři také informovali? Pokud je na zahrádce máte, postupujte podle návodu na našem magazínu.

Jak se staráte o zdraví svých stromů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články